Russian foreign policy towards İran under Vladimir Putin: 2000 - 2008
Vladimir Putin döneminde Rusya dış politikasının İran'a bakışı: 2000 - 2008
- Tez No: 250744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez Vladimir Putin'in cumhurbaşkanlığı döneminde Rusya'nın İran'a yönelik dış politikasını incelemektedir. İki ülke arasındaki işbirliğine bağlı olarak enerji, güvenlik ve bölgesel konular çalışılmaktadır. Rusya'nın İran ile olan ilişkilerini stratejik ortaklık olarak kabul eden görüşlerin aksine, bu tez Rusya'nın global hırsları sebebiyle Rusya'nın İran'ı stratejik bir ortak olarak kabul etmediğini öne sürmektedir. Rusya sadece İran'ı etkisi altında tutmak istemektedir. Aslında, Rusya İran'ı bu devletlerin devlet yapılarındaki ve ulusal çıkarlarındaki farklılıklar nedeniyle stratejik müttefiki olarak istememktedir.Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölüm Vladimir Putin'in cumhurbaşkanlığından önceki dönemlerdeki Rusya ? İran ilişkilerinin tarihini incelemektedir. Üçüncü bölüm enerjinin rolünü tartışırken, dördüncü bölüm güvenlikle ilgili konuların önemi ve bu konuların etkilerinin Rusya ve İran arasındaki ?iş birliğinin? dinamikleri üzerindeki önemini analiz etmektedir. Beşinci bölüm Rusya'nın İran ile ilişkilerinin bölgesel boyutunu açıklamaktadır. Son bölüm sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the foreign policy of Russia towards Iran during Vladimir Putin?s presidency. This thesis examines energy, security and regional issues in relation to the cooperation between these two states. Contrary to the view that Russia?s relation with Iran is an example of strategic partnership, this thesis argues that Russia does not consider Iran as a strategic partner due to her own global ambitions. Russia just seeks to keep Iran under her sphere of influence. In fact, Russia?s is not willing to consider Iran as a strategic partner due to the differences in state structures and national interests of these states.This thesis has six chapters. The first chapter is the introductory chapter. The second chapter gives a historical background on Russian ? Iranian relations until Vladimir Putin?s rise to presidency in 2000. The third chapter discusses the role of energy, while the fourth chapter analyses the importance of security issues and their effects on the dynamics of ?cooperation? between Russia and Iran. The fifth chapter discusses regional dimension of Russia?s relations with Iran. Final chapter is the conclusion.