Medulla spinalisın pars cervicalis çaplarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
- Tez No: 25075
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tıbbi görüntüleme yöntemlerinin en yenisi olan MRG'de, medulla spinalis'in pars cervicalis'inin antero-posterior ve transvers çaplarının normal değerlerinin araştırılması ve elde edilen ölçümlerin daha önceki morfolojik çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız, farklı ön tanılar ile başvuran 50 hastanın tetkik bulgularından, ileriye dönük olarak planlanmıştır. Ölçüm düzlemleri, incelemeye alınacak seviyeler deki corpus vertebralis'lerin orta noktasından geçecek şekilde seçilmiştir. Elde edilen horizontal kesitlerde, medulla spinalis, canalis vertebralis ve corpus vertebralis'in antero-posterior ve transvers çaplarının ölçümleri yapılmıştır. Medulla spinalis'in pars cervicalis'inden elde edilen antero-posterior çapların ortalamalarında Cl seviyesinden C7 seviyesine kadar belirgin bir daralma kaydedilmiştir. Cl seviyesindeki antero-posterior çap 8.80 mm, C7 seviyesinde ise 6.81 mm olarak bulunmuştur. Transvers çap ölçümlerinin ortalamalarında, en geniş çap 12.80 mm ile C5 seviyesinden elde edilmiştir. Bu konuda yapılmış olan önceki radyolojik ve anatomik çalışmalar, tekniğe dayalı hatalar içerdiklerinden MRG'de yapılan medulla spinalis ölçümlerinin değerlendirilmesinde doğru sonuç vermemektedirler, ileriye dönük olarak gerçekleştirilen serimizdeki tüm ölçümler sistem monitörü üzerinde elde edildiğinden, magnifikasyon faktörü ortadan kaldırılmıştır. Bu ölçümler medulla spinalis'in gerçek değerleri olarak kabul edilmelidirler. Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz ölçümlerin tıbbi görüntüleme alanında çalışan hekimler için kaynak bulguları oluşturabileceğine inanmaktayız. j*>
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to determine normal measurements of the antero-posterior and transverse diameters of the cervical spinal cord on MR imaging and to compare the measurements with previous morphological studies. Measurements of this prospective study were made from 50 MR studies of the cervical spine. All measurements were obtained from axial MR sections placed at right angles to the vertebral bodies. From these axial images which are perpendicular to the axis of the spinal cord, we made the measurements of the antero-posterior and transverse diameters of the spinal cord, vertebral canal and vertebral body. The antero-posterior diameter of the spinal cord decreased in a linear fashion from CI to C7. The cord varies in average antero-posterior diameter from 8.80 mm at CI to 6.81 at C7. In average transverse diameters, cervical enlargement was maximal at C5 level and it was 12.80 mm in width at this level. We found no significant correlation of the cord size to age, sex or body weight. Previous studies of the morphology and diameters of the spinal cord were affected by technique-dependent errors and thus could not be relied upon in the MR evaluation of cord size. Our results will help to provide specific standards for the cervical spinal cord»