Kadın öğretmenlerin meme kanserinin erken tanısına ilişkin bilgi ve uygulamalarının saptanması
- Tez No: 25076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
30 V.ÖZET Araştırma, kadın öğretmenlerin meme kanserinin erken tanısına ilişkin bilgi ve uygulamalarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bu amaçla Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde orta, lise ve lise dengi okullar arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 20 okulda görev yapan kadın öğretmenlerden gönüllü olanlar araştırma kapsamına alınmıştır. Yalnız Sağlık Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenler araştırma sonucunu etkileyebileceği düşüncesiyle araştırmaya alınmamışlardır. Araştırmaya gönüllü 100 kadın öğretmen katılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırma kapsamına alman kadın öğretmenleri tanıtıcı ve onların meme kanserinin erken tanısına ilişkin bilgi ve uygulamalarının ne olduğunu açıklığa kavuşturan soru kağıdı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, kadın öğretmenlerin meme kan serinin erken tanısına ilişkin bilgi ve uygulamaları yetersizdir. Öğretmenlerin düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapma oranı düşüktür. Araştırmada öğretmenlerin kendi kendine meme muayenesi hakkında bilgi edinme kaynağı olarak öncelik sırasına göre, doktor, yazılı kaynaklar, kitle iletişim araçları, yakın akraba ve arkadaş grubundan yararlandıkları, hemşireyi bilgi kaynağı olarak göstermedikleri saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre kadın öğretmenlerin meme muaye nesinin en uygun ne zaman yapılması gerektiğini ve meme muayenesine başlama yaşını bilmedikleri saptanmıştır. Araştırmada, meme kanserinin erken tanısı için kendi kendine meme mua yenesi ve doktor kontrolü gerektiğini bilen kadın öğretmenlerin oranının düşük olduğu saptanmıştır.31 Araştırmada elde edilen bulgulara göre, kendi kendine meme muaye nesini düzenli ve ara-sıra yapan kadın öğretmenlerden meme muayenesi yaparken izlenecek yolları tam olarak bilenlerin oranı düşüktür (%16). Araştırma sonucuna göre, öğretmenlerin %99'u meme kanseri ve erken tanısına yönelik olarak kız öğrencilere eğitim verilmesini uygun bul muştur. Araştırmada, bu sonuçlara yönelikuygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY This study is planned as being descriptive in order to evaluate female teachers knowledge and actions about early diagnosis of breast cancer. For this purpose, willing ones, among female teachers working in 20 schools which are selected by simple random sampling from among, secondary and high-schools lycee's or equals in Ankara Metropolitan Municipality limits were accepted for this study. But teachers working in Health Schools were kept out of study group considering the fact that they might affect the results. 100 Female teachers were included in the study. In gathering data standardized questionnaire form which tried to be descriptive of teachers themselves and their knowledge and actions about early diagnosis of breast cancer was used. According to the results obtained from gathered data, the knowledge and performances of female teachers about early drognosis of breast cancer are inadequate. Among female teachers the proportion of self examination of breasts in relatively low. In this study, it is observed that as sources of information about self- examination of breasts, female teachers prefer doctors, literature, mass- communications media, close relatives or friend groups respectively and that they don't consider nurses as a source of information. It is also understood according to the results that female teachers don't know the appropriate time and the exact age to begin self examination of breasts. It is estimated in this study that the proportion of female teachers knowing self-examination of breasts and regular visits to the doctor are33 essential for early diagnosis of breast cancer is low. According to the results obtained horn data proportion of female teac hers knowing correct methods of breast examination among ones self exami ning their breasts regularly or now and then, is relatively low (%16). Additionally 99% of female teachers in the study considered education of female students about breast cancer and it's early diagnosis necessary. In the end conclusions are drawn and necessary recommendations are made according to the results.