Theatricality and the Chronotope in The Magus by J. Fowles and England, England by J. Barnes
J. Fowles in Magus ve J. Barnes in England, England romanlarında teatrellik ve kronotop
- Tez No: 250763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez teatrel kronotopun temel özellilklerini ortaya koymakta ve bu özelliklerin iki postmodern yazarın romanlarında nasıl gerçekleştiğini incelemektedir. Bu romanlar, John Fowles ın Magus ve Julian Barnes ın England, England adlı romanlarıdır. Bu eserlerde teatrel kronotopun farklı anlamsal çıkarımlara ulaşmak için nasıl iki farklı değişken sunduğu araştırılacaktır.Bu tez, Magus romanında teatralliğin yazarın felsefi ve estetik fikirlerini iletmek için kullanıldığını savunmaktadır. Romanda görülen teatrel dünyanın özellikleri, başkahramanın metatiyatronun `sezgisel değirmeni'nde yaptığı yolculuğu belirleyen epistemolojik potansiyeli ortaya koymaktadır; bu, teatrel gerçekliğin gelenekselliğin farklı boyutlarını birleştiren ve estetik ve hakiki gerçeklik arasındaki ilişkilerin ortaya konmasını sağlayan çok katmanlı yapısıdır. England, England'da teatrellik bütünleştirici bir çeşit gösteri olarak sunulan modern toplumun doğasını araştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Buna göre, teatrel kronotop gerçekliğin bir tür simülasyonunu kurmak için kullanılır. Bu da modern toplumun hakiki gerçekliğin ve yaşam deneyiminin yerini aldığını ve gerçeklik ve yaşam imgelerini tüketen yarı-deneyim yanılsaması yaşama durumunu göstermektedir. Teatrel kronotop bunu rol yükleyen ve kişisel ve toplumsal kimlikle oynayan dönüştürücü yetileri ile gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis reveals the main principles of the theatrical chronotope and examines the ways in which it is embodied in the novels of two postmodern authors ? The Magus by John Fowles and England, England by Julian Barnes. These are analyzed as presenting two different variants of texts that employ the theatrical chronotope to exploit its different possible semantic implications.The thesis argues that in The Magus theatricality is employed to convey the author?s philosophical and aesthetical thoughts. The main qualities of the theatrical universe, actualized in the novel, are its epistemological potential determining the protagonist?s quest in the ?heuristic mill? of the metatheatre, and the multileveled structure of theatrical reality, combining different degrees of conventionality, which serves to posit the question of the relationships of aesthetical and actual reality. In England, England, theatricality is used to investigate the nature of modern society presented as a kind of totalitazing spectacle. Accordingly, the theatrical chronotope is used to construct a simulative reality, manifesting that of the modern society in replacing the actual reality and experience of living with the illusory pseudo-experience of consuming the images of reality and living, in its role-imposing and transforming abilities manipulating both personal and national identity.