How does blogging enhance pre-service English language teachers' reflectivity in practicum?
Uygulama dersinde blog kullanımı yabancı diller eğitimi bölümündeki öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünmelerini nasıl geliştirir?
  1. Tez No: 250764
  2. Yazar: SİBEL KORKMAZGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma uygulama dersinde blog kullanımının Yabancı Diller Eğitimi Bölümündeki öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünmelerini nasıl geliştirdiğini incelemeyi amaçlayan bir durum çalışmasıdır. Çalışma örneklemi Türkiye'de bulunan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Öğretmenliği Programı'nda lisans eğitimi alan 12 öğretmen adayıdır. Araştırma 2007-2008 bahar döneminde 12 haftalık bir dönemi kapsamaktadır.Öğretmen adaylarının yansıtıcı blog yazıları ve yorumlarından oluşan arşivsel kayıtları, çalışma-öncesi ve sonrası yapılan görüşmeler ve araştırmacı tarafından çalışma süresince tutulan gözlem notları bu çalışmanın veri toplama yöntemlerini oluşturmaktadır. Araştırma boyunca elde edilen tüm blog içeriği kaydedilmiştir ve bu içeriğe Internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Yabancı Diller Eğitimi Bölümündeki öğretmen adaylarının blog yazılarında tekrarlanan örüntüler yansıtıcı düşünmelerini saptamada ölçek olarak kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünmelerindeki değişimi tespit etmek için katılımcıların araştırmanın başındaki ve sonundaki blog yazıları karşılaştırılmıştır.Araştırmanın sonuçları: (1) öğretmen adaylarının blog yazılarında çoğunlukla kendi kişisel eğitim kuramları, uygulama dersine dayanarak saptadıkları sorunlar, ve kişisel farkındalıklarıyla ilgili konuları tartıştıklarını; (2) belirlenen kategorilerde yansıtıcı düşünme açısından bireysel faklılıklar olmasına rağmen araştırmaya katılan öğretmen adaylarının tamamının blog yazılarında bir ölçüye kadar yansıtıcı olduğunu göstermiştir.Bu bağlamda, bu blog deneyimi uygulama dersinde yansıtıcı düşünmeyi geliştiren farklı bir yaklaşımı ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu araştırma blogların yabancı dil öğretmen eğitiminde, özellikle İngilizce'nin yabancı bir dil olarak öğrenilip öğretildiği Türkiye bağlamında etkililiğini inceleyen bir örnek teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
This was a case study which aimed to examine how blogging enhanced reflection among pre-service English language teachers in Practicum. 12 pre-service English language teachers enrolled in the undergraduate program of English Teaching Education in the Department of Foreign Language Education at Middle East Technical University participated in the study which comprised a 12-week time span in the 2007-2008 spring term.Data collection consisted of archival records of participants? blog posts and comments, pre- and post-study interviews with each pre-service teacher, and field notes taken by the researcher throughout the study. All the blog content was archived and available on the Internet throughout the study. Recurring patterns in pre-service English language teachers? blog postings were used as a measure of their reflectivity. Earlier and later blog postings were compared to check evidence of change in the level of the pre-service teachers? reflective thinking.Results indicated that: (1) the pre-service English language teachers frequently discussed their personal theories of teaching, the problems that they formulated based on their practicum observation, and topics related to their self-awareness in their blog postings; and (2) they were reflective in their blog postings, to a certain extent, although there were individual differences in the degree of reflectivity in the identified categories.In this respect, this blogging experience provided a different approach to develop reflectivity in Practicum. Therefore, this study may be an example to investigate the effectiveness of blogs in language teacher education, especially in a Turkish context where English is learned and taught as a foreign language.