Gender and sexuality in three British plays: Cloud Nine by Caryl Churchill My Beautiful Laundrette by Hanif KureishiThe Invention of Love by Tom Stoppard
Üç İngiliz oyununda toplumsal cinsiyet ve cinsellik: Cloud Nine, Caryl Churchill My Beautiful Laundrette, Hanif Kureishi The Invention of Love,Tom Stoppard
  1. Tez No: 250762
  2. Yazar: GÖKHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL NORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, üç İngiliz oyunu üzerinden, toplumsal cinsiyetin ve cinsel kimliklerin söylemler tarafından nasıl inşa edildiğini incelemektedir; baskın söylemin, cinsiyet karmaşasını nasıl ikili bir yapıya indirgediğini araştırmaktadır; aynı zamanda, cinselliğin iki kutuplu bir şekilde düzenlenişinin, cinsel kutuplaşmayı ortadan kaldırmadığını, fakat yeniden meydana getirdiğini tartışmaktadır. Baskın söylem, erkek-kadın çift anlayışını öngörmektedir; Butler'ın edimsellik (performativite) ve drag performans hakkındaki fikirleri, toplumsal cinsiyet ve cinsel pratiğin doğuştan olmadığını, fakat kültürel ve tarihsel olarak belirlendiğini göstermek ve normal ölçülerin dışına çıkmış, sapkın cinsel pratiklerin ve kimliklerin, dişil ve eril, eşcinsel ve karşıt cinsel gibi ikili zıtlıkları nasıl altüst ettiğini incelemek için ele alınacaktır. Eşcinsel/karşıt cinsel ayrımının üç İngiliz oyununda irdelenişi, gücün, baskın söylem tarafından tekeline alınmasındansa, ikili sistemin iki ucu arasında nasıl yer değiştirdiğini açıklayacaktır. Baskın söylem, eşcinselliği ve karşıt cinselliği kutuplaştırmaktadır; ikili yapıyı, karşıt cinselliğin değerini artırmak ve eşcinselliği küçültmek için kullanmaktadır. Yerleşik düzen, ikili düşünce şekli aracılığıyla, otoritesini sağlamlaştırmaya çalışır. Fakat iki kutuptan oluşan bu yapı, kendi içinde tutarsızdır; birbirine zıt bir şekilde konumlandırılmış değerler, birbirleriyle karışmak ve birbirlerine kaynaşmak tehdidi altındadır; bu yüzden, ikili yapının doğasında var olan belirsizlikten dolayı, eşcinsellik, karşıt cinselliği savunan söylem tarafından yok edilmez, aksine, yeniden canlandırılır; böylece, güç, baskın ve karşıt söylemler arasında gidip gelir. Post-yapısalcılardan beslenen terso/lubunya (queer) kuramı, bir kavramı, ona karşıt başka bir kavram üzerinden tanımlamayı öngören ikili düşünce şeklini yerle bir edip, cinsel kimliklerin ve deneyimlerin bu ikili yapının ötesinde çoğalmasını yüceltir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how gender and sexual identities are discursively constructed through Churchill?s Cloud Nine, Kureishi?s My Beautiful Laundrette and Stoppard?s The Invention of Love; it traces how the dominant discourse reduces the riddle of human sexuality to the binary frame; it also discusses that the bi-polar organization of sexuality does not suppress, but reproduces sexual dissidence. A male-female pair is envisaged by the prevailing discourse; Butler?s ideas of performativity and drag performance will be employed to indicate that gender and sexuality are not inborn, but culturally and historically determined, and to explore how deviant sexualities undermine the double columns of the masculine and the feminine, the homosexual and the heterosexual. An investigation into the homosexual/heterosexual split will demonstrate how power shifts between the points of the binary frame rather than being monopolized by the dominant discourse. The regulating discourse polarizes homosexuality and heterosexuality; it deploys the binary frame to overvalue the heterosexual and to disparage the homosexual; the established order seeks to fortify its authority through the binary thought. Yet, the binary logic is internally unstable; binary oppositions constantly threaten to collapse and fuse into one another; therefore, due to the inherent indeterminacy of the binary logic, homosexuality is not annihilated, but rejuvenated by heterosexuality; thus, power flows among the dominant and counter discourses. Queer theory, drawing on post-structuralism, subverts the binary frame, and glorifies the proliferation of sexual identities and practices beyond the dualistic understanding.