Turkish Russian relations in the Post-Soviet Era: limits of economic interdependence
Sovyet sonrası dönemde Türk Rus ilişkileri: Ekonomik bağımlılığın sınırları
  1. Tez No: 250771
  2. Yazar: MÜBERRA PİRİNÇCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Sovyet sonrası dönemde Türk-Rus ilişkilerini aralarındaki ekonomik bağımlılık faktörü açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Enerji, ticaret, yatırım ve turizm sektörleri üzerine yoğunlaşarak, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında bulunan siyasi ve ekonomik faktörler arasındaki etkileşimi değerlendirmektedir. Tarihsel olarak çatışmaya dayalı olan ilişkilerin yerini Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra işbirlikçi ekonomik ve siyasi ilişkilerin aldığını savunan görüşten farklı olarak tez bu ilişkilerin bağımlılığın karmaşık yapısından kaynaklanan işbirliği ve çatışma ekseninde şekillendiğini iddia etmektedir. Bu bağlamda, Türkiye ve Rusya arasında var olan ekonomik ilişkilerin stratejik rolünden kaynaklanan bir çatışma potansiyeli her zaman var olmaktadır. Giriş bölümünün ardından yer alan ikinci bölümde Sovyet sonrası döneme kadar olan tarihi sürece değinilmektedir. Üçüncü ve dördüncü bölümler, Ekonomik bağımlılığın sınırları içerisinde Yeltsin ve Putin dönemi ekonomik ilişkilerini ticaret, enerji, yatırım ve turizm olmak üzere dört sektörde incelemektedir. Son bölüm ise sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the relations between Turkey and Russia in the post-Soviet era by focusing on the nature of economic interdependence between these countries. Focusing on the energy, trade, tourism and investment sectors, the thesis evaluates the interaction between the political and economic factors in the relations between Turkey and the Russian Federation. Contrary to the general view which claims that the historically conflictual relations between these two countries have been replaced by more cooperative economic and political relations, the thesis argues that these relations are characterized by both cooperation and conflict due to the complex nature of their interdependence. In this sense, there is always a potential for tensions in these relations due to the strategic role of economic relations between Turkey and Russia. Following the introduction chapter, the second chapter examines the historical background of Turkish-Russian relations until the end of the Soviet era in 1991. The third and fourth chapters analyze the Yeltsin and Putin periods in Turkish-Russian relations by exploring the limits of economic interdependence in four main sectors of economic transaction; trade, energy, investment and tourism. The last chapter is the conclusion.