Factors shaping ethnic identity among Crimean Tatars, Russians and Ukrainians in Crimea
Kırım?da yaşayan Kırım Tatarlarının, Rusların ve Ukraynalıların etnik kimliğini şekillendiren etkenler
- Tez No: 250772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezin amacı Kırım'da yaşayan Kırım Tatarlarının, Rusların ve Ukraynalıların etnik özdeşleştirme sürecinde etkin rol oynayan etmenlerin tanımlanmasıdır. Kırım'daki mevcut etnik durumun daha iyi anlaşılabilmesi için Sovyet ulus politiklarının yanı sıra Sovyet etnos teorileri de gözden geçirilmektedir. Tanımlar hususunda Sovyet ve Batı literatüründe kendini gösteren farklılıkların da altı çizilmektedir. Kırım'da meydana gelen ve tarihi açıdan önem arz eden olaylar Rusların, Ukraynalıların, Kırım Tatarlarının yanı sıra Sovyet ve Batı tarihçilerinin bakış açısı ile birlikte incelenmektedir. Kırım'da bulunan bu etnik gruplara ait etnik sınırların belirlenmesinde etkin olan tarihi efsaneler ortaya konulmaktadır. Kırım Tatarlarının, Rusların ve Ukraynalıların etnik bilincini şekillendiren kültürel, siyasi, ekonomik ve küresel etkenler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Böylelikle bu tez Kırım'da yaşayan bir Rus, Ukraynalı ve Kırım Tatarı olmanın ne manaya geldiğinin anlaşılması için yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define factors that are influential in the ethnic identification process of Crimean Tatars, Russians and Ukrainians in Crimea. To better understand the current ethnic situation in Crimea, Soviet nationality policy as well as Soviet ethnos theory are reviewed. The divergence of the definitions in Soviet and Western traditions is shown. Crucial historical events that took place in Crimea are examined from the viewpoints of Russian, Ukrainian, Crimean Tatar, Soviet and Western historiographies. The influence of the historical myths on shaping ethnic boundaries of these ethnic groups in Crimea is shown. Main factors such as the cultural, political, economic, and global ones which are shaping the ethnic self-consciousness of Crimean Tatars, Russians and Ukrainians in Crimea are studied. Therefore the thesis helps us to understand the meaning of being a Russian, an Ukrainian and a Crimean Tatar in Crimea.