Russia's soft power in the post Soviet space
Sovyet sonrası coğrafya'da Rusya'nın yumuşak gücü
- Tez No: 250770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezin amacı Rusya'nın Sovyet sonrası coğrafyada izlediği dış politikayı ve Rusya'nın yumuşak gücü kullanma politikaları açısından Rus dış politikasının geçirmiş olduğu evrimi incelemektir. Rusya'yı sadece bir sert güç olarak gören genel görüşlerin aksine bu tezde, özellikle Vladimir Putin'in Devlet Başkanlığı'nın ikinci döneminden itibaren Rusya'nın Sovyet sonrası coğrafyada yumuşak güç unsurlarını etkin bir biçimde geliştirmeye başladığı öne sürülmektedir. Bu bağlamda Rusya önemli yumuşak güç unsurlarından olan eğitim ve dil politikaları alanlarında da aktif bir dış politika izlemektedir.Tez giriş ve sonuç bölümlerine ek olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde 1992-2008 dönemlerinde yumuşak güç kavramının Rus dış politikasında geçirmiş olduğu evrim tartışılırken, ikinci bölümde coğrafyanın lingua francası olarak tanımlanan Rus dilinin Sovyet sonrası dönemde BDT ülkelerindeki pozisyonu incelenmektedir. Son bölümde ise Rus eğitim sistemi ve Rus yüksek öğrenim kurumlarının BDT ülkelerindeki çekiciliği üzerinde durularak bu unsur da yumuşak güç kavramı çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine Russian foreign policy in the post-Soviet era and its evolution in terms of Russia?s use of soft power in the post-Soviet space. Contrary to the views that consider Russia exclusively as a hard power, this thesis argues that Russia has started to develop its soft power capabilities and how to use its soft power effectively in the post-Soviet space, especially since the beginning of Vladimir Putin?s second Presidential term in 2004. In this context, Russia pursues a proactive foreign policy particularly in the spheres of language and education, which are important elements of its soft power.The thesis is composed of three main chapters in addition to the introduction and conclusion chapters. The first main chapter discusses the evolution of the soft power concept in Russian foreign policy by analyzing the period of 1992-2008. The second chapter seeks to analyze the position of Russian language in the CIS countries as lingua franca. The last chapter examines the Russian education system and the attraction of its higher education institutes for students from the CIS countries.