Conflict management and effective communication: Types of conflict confronted and the skills, needs, and attitudes of students in handling conflicts
Çatışma yönetimi ve etkili iletişim: Karşılaşılan çatışma biçimleri; gereksinimler, beceriler, ve öğrencilerin çatışma yönetimine olan tutumu
  1. Tez No: 250788
  2. Yazar: MUSTAFA POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV YEMENİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışma, çatışma yönetimi ve etkili iletişim konularını çeşitli açılardan ele alıp incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce öğrenmeleri sürecinde karşılaştıkları çatışma türlerini belirlemek; İngilizce öğrenme sürecinde öğrencilerin karşılaşmış oldukları çatışmalarda kullandıkları başa çıkma yollarını çözümlemek; çatışmalarla başa çıkmada gerekli olan etkili iletişim becerileri açısından gereksinimlerini belirlemek; ve hem çatışma yönetimi eğitimine karşı olan tutumlarını hem de etkili iletşim becerilerine olan gereksinimlerini değerlendirmektir. Bu amaçları yerine getirmek için, bir anket oluşturulmuş ve bu yolla elde edilen nicel bilgiler, öğrencilerle yapılan görüşmelerle elde edilen nitel bilgilerce desteklenmiştir.Araştırmada kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü katılımcıların kişisel özellikleri hakkında bilgi toplamak amacıyla oluşturulmuştur. İkinci bölüm dört alt bölümden oluşmaktadır: (1) öğrencilerin İngilizce öğrenimi sürecinde sık karşılaştıkları çatışmaları belirlemek amacıyla cevapları sıralama şeklinde hazırlanmış soru formu; (2) öğrencilerin çatışma yönetimi stratejilerini belirlemek amacıyla, Türkçe'ye Gümüşeli tarafından çevrilmiş Rahim Örgütsel Çatışma Envanterinin Likert ölçekli uyarlanmış soru formu; (3) çatışmalarla başa çıkmada gerekli olan etkili iletişim becerileri açısından öğrencilerin gereksinimlerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanan bir diğer Likert ölçekli soru formu; (4) ve öğrencilerin hem çatışma yönetimi eğitimine karşı olan tutumlarını hem de etkili iletişim becerilerine olan gereksinimlerini incelemek amacıyla hazırlanan seçmeli yanıtlı soru formu. Bu anketlerin sonuçları SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Bu ölçek, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda okuyan 339 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. İlk aşamada bu üniversitede okuyan 171 öğrenciden toplanan veriler pilot çalışma için kullanılmıştır. Daha sonra 339 öğrenciden toplanan veriler çalışmanın asıl sonuçlarını yansıtmak amacıyla kullanılmıştır. Veri analizi için betimsel istatistik olarak sıklık, yüzde, ortalama ve standart sapma, çıkarımsal istatistik olarak ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci ölçeği olan yarı yapılandırılmış görüşme sorularının yer aldığı görüşmeler aynı üniversitede okuyan 12 öğrenciye uygulanmıştır. Görüşme sonuçları içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, öğrencilerin cinsiyet, burs durumu, en son mezun oldukları okul ve şu anki okullarındaki öğrencilik süresi ile çatışma yönetimi stratejileri ve etkili iletişim becerilerine olan gereksinimleri arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışma öğrencilerin çeşitli türde çatışmalarla karşılaştıklarını ve bu çatışmalarla başarılı bir biçimde başa çıkmak için çatışma yönetimi stratejileri ile etkili iletişim becerilerinin öğretilmesine gereksinim duyduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines and analyzes conflict management and effective communication from several complementary perspectives. The purpose of the study is to identify common types of conflicts that learners confront in the process of EFL learning; to examine and analyze EFL learners? own strategies to deal with conflicts based on the conflict-handling modes in the process of EFL learning; to find out their needs in terms of effective communication skills necessary to manage conflicts; and to analyze their attitudes toward conflict management learning and their needs for conflict management strategies. In order to achieve this aim, a survey research is preferred and the quantitative data gathered through the questionnaires were supported with the qualitative data obtained from the interviews with participant EFL learners.In the questionnaire, there were two parts. The first one was a demographic inventory designed to gather the demographic characteristics of the participants. In the second part, four sub-sections were designed: (1) a rank-answer questionnaire to identify common types of conflicts that learners confront in the process of EFL learning; (2) a slightly adapted, Likert-scale questionnaire which was translated to Turkish by Gümüseli (1994) from The Rahim Organizational Conflict Inventory II (ROCI II) to identify EFL learners? conflict management strategies; (3) another Likert-scale questionnaire to find out their needs in terms of effective communication skills necessary to manage conflicts; and (4) an alternative-answer questionnaire to analyze learners? attitudes toward conflict management learning and their needs for conflict management strategies. The results of these questionnaires were analyzed by SPSS 15.0. This data gathering instrument was implemented on 339 students at the Preparatory School of TOBB University of Economics and Technology. Data gathered from 171 students from the same school were used for the piloting of the study. The data gathered from 339 students at ETU Preparatory School represented the results of the main study. In analyzing the data, descriptive statistics as frequency, percent, average, and standard deviation, and inferential statistics as ANOVA was used. As the second scale of the current study, semi-structured interviews were conducted with 12 students studying at the same university. The results of the interviews were analyzed through content analysis.The results of the study revealed that there is a relationship between EFL learners? conflict management strategies, need for effective communication skills and their gender, scholarship status, last school graduated, and duration of study at a particular university. Additionally, the study displayed that students confront various types of conflict and they need to learn conflict management skills and effective communication skills to deal with conflicts successfully.