The impact of international capital flows in a three-sector open economy: A dynamic general equilibrium analysis
Uluslararası sermaye hareketlerinin üç sektörlü açık bir ekonomideki etkisi: Bir dinamik genel denge analizi
  1. Tez No: 250789
  2. Yazar: ZEYNEP AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. D. ŞİRİN SARACOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, üç sektörlü bir Ramsey Modeline dayanan dinamik genel denge analizi çerçevesinde, uluslararası sermaye hareketlerinin iktisadi büyümeye olan etkisini incelemektedir. Finansal birleşmenin üretime, tüketime ve kaynaklarin üç sektör arasındaki dağılımına olan etkisini ortaya çıkarmak amacıyla iki farklı ortam modellenmiştir. İlk model finansal özerkliğe sahip kapalı bir ekonomiyi temsil ederken, ikinci model kısmi sermaye hareketine sahip finansal olarak birleşmiş açık bir ekonomiyi örneklemektedir. Her iki model de Türk ekonomisinin 2006 yılı verilerine dayanarak kalibre edilmiştir. Simülasyon sonuçları, uluslararası sermaye hareketlerinin varlığının, borç kısıtı ile sınırlandırılmış olmasına rağmen, iktisadi büyümenin üretim ve kaynak dağılımına olan etkisini, tersine çevirdiğini göstermiştir. Uluslararası sermaye noksanlığında, ticari ürünler sektöründeki üretimin önemi azalırken, açık ekonomide bu önemin arttığı bulunmuştur. Buna ek olarak, bulgular göstermektedir ki; kapalı ekonomi modelinde üretim, yurtiçi talebe göre ayarlanırken, açık ekonomi modelinde üretim, yurtiçi taleple sınırlı değildir. Bu durum kısmi sermaye hareketlerinin, yurtiçi üretime olan yabancı talep üzerindeki artırıcı etkisi ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of international capital flows on economic growthby using a dynamic general equilibrium framework based on a three-sector RamseyModel. In order to detect the impact of financial integration on production,allocation of resources across three sectors and consumption, two different economicenvironments are modelled. While the first model represents a closed economywith financial autarky, the second model examplifies a financially integrated openeconomy with partial capital mobility. Each of the models is calibrated to Turkisheconomy based on the data of the year 2006. The simulation results demonstratethat the presence of international capital flows, despite being limited by a borrowingconstraint, reverses the impact of economic growth on production and resourceallocation. It is found that even though the importance of production in tradable-goodssector diminishes in the absence of international capital flows, it increases inthe open economy model. Moreover, the findings show that while production in theclosed economy model simply adjusts to domestic demand, that of the open economymodel is not constrained by it. This can be explained by the augmentative effect ofpartial capital flows on the impact of foreign demand on domestic production.