Postmodernist and poststructuralist elements in Samuel Beckett's The Trilogy and Oğuz Atay's Tehlikeli Oyunlar
Samuel Beckett'in The Trilogy ve Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar adlı Romanlarında postmodernist ve postyapısalcı elementler
  1. Tez No: 250787
  2. Yazar: HİLAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezin amacı Samuel Beckett'in The Trilogy: Molloy, Malone Ölür, Adlandırılamayan ve Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar adlı romanlarında postmodernist ve postyapısalcı ögeleri incelemektedir. Biri İngiliz diğeri Türk edebiyatından olan bu metinler karşılaştırılacaktır. Postmodernizmin ve postyapısalcılığın özne-nesne diyalekti, mevcut oluşun metafiziği, gerçek kuramının uyumluluğu, orijin, kişi, dil, metinlerarasılık ve üstkurmaca gibi temel konuları Beckett'in ve Atay'ın romanlarında çözümlenecektir. Hem Beckett hem de Atay, anlatının doğasını sorunsallaştırır; dilin yetersizliğini sergiler ve başarılı bir şekilde kendilerine ?arayüzün ifadesi? olgusunu yaratırlar. Yani, Atay ve Beckett ?anlam? ve ?gerçekliğe? ulaşmak adına ?doğal dünyayı? taklit etmezler; bunun tam tersine, `arayüz' diye adlandırılabilinecek, gösterge oyunları için kurulmuş bir dünya yaratmaktadırlar. Diğer bir deyişle, ifade etme konusundan kaynaklanan bu sorunu göstermek için hem Beckett hem de Atay, yeni bir alan yaratmaktadırlar. Tez, romanlarda da anlatılan bu yeni alana dikkat çekecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the postmodernist and poststructuralist elements in Samuel Beckett?s The Trilogy: Molloy, Malone Dies, The Unnamable and Oğuz Atay?s Tehlikeli Oyunlar. One text from English literature and one from Turkish literature will be compared. In Beckett?s and Atay?s novels the main issues of postmodernism and poststructuralism such as subject-object dialectic, the metaphysics of presence, the correspondence theory of truth, origin, self, language, intertextuality and metafiction will be analysed. Both Beckett and Atay problematize the very nature of narrative and display the inefficiency of language, and they successfully create their own ?expression of interface?. That is, Atay and Beckett do not try to imitate the ?natural world? to reach ?meaning? or ?reality?; on the contrary, they create a world for the play of signifiers that can be called `interface?. In other words, both Beckett and Atay create a new sphere to show this problem of expression. This new sphere, which is narrated in their novels, is what the thesis will highlight.