The ostracising of the unlike in H.G.Wells's The Time Machine, The Island of Dr. Moreau and the Invisible Man Based on a pessimistic interpretation of T.H.Huxley's evolution and ethics
H.G.Wells?in Zaman Makinesi, Dr.Moreau?nun Adası ve Görünmez Adam adlı romanlarındaki toplumdan farklı olan kişinin dışlanmasının T.H.Huxley?nin Evrim ve Ahlâk adlı yapıtının karamsar bir yorumuyla incelenmesi
  1. Tez No: 250799
  2. Yazar: ORKUN İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ-CARO, PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez H.G.Wells'in Zaman Makinesi, Dr.Moreau'nun Adası ve Görünmez Adam romanlarında farklı olanın toplumdışına itilmesini T.H.Huxley'nin yapıtı Evrim ve Ahlâk temelinde irdelemektedir. Tez Wells'in insanoğlunun geleceğini gittikçe kararan yönde bir evrim çizgisine ya da başka bir deyişle bir gerievrim çizgisine oturttuğunu iddia etmektedir. Wells her ne kadar Huxley'nin bir hayranı olsa da insansoyunun yeterliliklerinin ve tabiatının değerlendirilmesinde ondan daha şüpheci ve güvenmezci bir yaklaşım gösterir. Bu çalışmanın konusunu teşkil eden üç roman bu şüpheciliğin damgasını karamsarlığı gittikçe artan ölçülerde taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the ostracising of the unlike as social criticism in H.G.Wells?s The Time Machine, The Island of Dr. Moreau and The Invisible Man against a background of T.H.Huxley?s cosmic pessimism in his work Evolution and Ethics. The thesis claims that Wells puts mankind?s future on an ever darkening line of evolution, or in other words devolution. Wells, although he is an admirer of Huxley, shows a more sceptical and cynical attitude in the assessment of the capabilities and nature of mankind. The three novels constituting the subject of the present study bears the stamp of this scepticism in increasingly pessimistic degrees.