The impact of sectoral competition on inflation in Turkey
Türkiye?de sektörel rekabetin enflasyona etkisi
- Tez No: 250798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VOYVODA, DOÇ. DR. NADİR ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, Türkiye'de sektörel rekabetin enflasyon üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu amaçla, statik ve dinamik çerçevede sektörel enflasyonun tüketici enflasyonundan sapmasında belirleyici olan öğeler kapsamında sektörel rekabet düzeyinde meydana gelen değişikliklerin etkisinin incelendiği panel veri analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 1995-2001 yılları arasında Uluslararası Sanayi Sınıflandırma Standart'ı sistemine göre Rev. 2, 4-hane düzeyinde sınıflandırılmış imalat sanayiindeki 62 sektörü kapsamaktadır. Tezin bulguları özellikle yakın zamanlarda gündemde olan dezenflasyonist saiklerle sektörel rekabetin arttırılmasını telkin eden politika önermelerinin teorik ve ampirik temellerinin değerlendirilmesi bakımından önem taşımaktadır. Statik analiz, sektörel rekabetteki değişimin sektörel enflasyonun tüketici enflasyonundan sapmasında açıklayıcı olmadığını, dinamik analiz ise sektörel rekabetin artırılmasının sektörel enflasyonu arttırıcı bir etki doğurduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, Türkiye ekonomisinde enflasyonla mücadele kapsamında rekabet arttırıcı politikaların kullanılmasının beklenen sonuçlara yol açmayabileceği vurgusu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of sectoral competition on inflation in Turkey. To this end, panel data analyses investigating the determinants of deviation of sectoral price inflation from the consumer price inflation, and the resulting effect of the changes in the level of sectoral competition on this deviation measure are conducted in both static and dynamic frameworks. The empirical analyses covers the 1995-2001 period and 62 manufacturing sectors classified according to International Standard of Industrial Classification (ISIC) Rev. 2 at 4-digit level. The findings of the empirical analyses are particularly important for the assessment of the theoretical foundations and empirical basis of the recent proposals favoring enhancement of competition with disinflationary motives. The static analyses suggest that sectoral concentration is insignificant in explaining deviations of sectoral inflation from consumer inflation, while dynamic analyses suggest enhancing competition may lead to higher levels of sectoral inflation. The interpretation of the results indicates that enhancing competition may not be a viable tool for disinflationary purposes in Turkey.