An investigation of a complementary feedback model for l2 writing: Peer and teacher feedback versus teacher feedback
Ikinci dilde yazma becerisi öğretiminde tümleyici akran ve öğretmen dönüt modeli üzerine bir araştirma: Akran ve öğretmen dönütü veya öğretmen dönütü
  1. Tez No: 250800
  2. Yazar: ELİF TOKDEMİR DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin ve öğretmenlerin dönüt verme sorumluluğunu sistemli olarak paylaştıkları bir akran ve öğretmen dayanışmalı dönüt modeli geliştirerek bu modelin etkinliğini değerlendirmektir. Geliştirilen akran ve öğretmen dayanışmalı dönüt modelinin öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmeleri üzerindeki etkinliği, süreç yaklaşımı izlenen ve çoklu taslak yazımı yapılan bir yazma becerisi dersi kapsamında, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde 57 hazırlık sınıfı öğrencisiyle 15 hafta (bir yarıyıl) süresince denenmiştir. Çalışma, deney grubu öğrencilerine akran ve öğretmen dayanışmalı dönüt modeli izlenerek dönüt verilirken, kontrol grubu öğrencilerine sadece kapsamlı öğretmen dönütü verilen deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. İki grup, yaptıkları düzeltmeler, yazılardan aldıkları notlar ile yazma becerisi ve dönüte yönelik tutumları açısından karşılaştırılmışlardır. Çalışmada, düzeltme kodlaması, yazı becerisi üzerine bir ön test bir son test, iki öğrenci anketi, yazılı öğrenci görüşleri ve öğretmen görüşmeleri kullanılarak hem niceliksel, hem de niteliksel veriler toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, geleneksel öğretmen dönütü modeli genel anlamda daha fazla düzeltme yapılmasını sağlarken, iki farklı dönüt uygulaması düzeltme kalitesi ve yazma becerisi gelişmesinde istatistiksel açıdan farklı sonuçlar ortaya çıkarmamıştır. Bununla birlikte, akran ve öğrenci dayanışmalı dönüt modeli, öğrencilerde akran dönütü ve kendini düzeltme konularında olumlu tutumlar oluşturması açısından daha başarılı bulunmuştur, fakat yazma becerisinin zorluğuna karşı olan tutumlarda önemli farklar tespit edilmemiştir. Bu sonuçlara dayanarak, yazı becerisi derslerinde dönüt uygulamalarının tasarlanması ve uygulanması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed at developing a complementary peer-teacher feedback model, in which students and teachers share the responsibility of providing feedback in a systematic way and testing its effectiveness. The effectiveness of the developed feedback model on improving students? writing ability was tested in the context of a multiple draft writing course which followed a process approach with 57 preparatory class students at Karadeniz Technical University, Department of English Language and Literature for a period of 15 weeks (a semester). The study was designed as an experimental study in which the experimental group students were provided feedback through a complementary peer-teacher feedback model and the control group students were provided feedback through full teacher feedback. The two groups were compared in terms of their revisions, their essay scores and their attitudes towards feedback and writing. Both qualitative and quantitative data were collected through revision coding, a pretest and posttest on writing ability, two questionnaires and student reflections. The results revealed that although the traditional full teacher feedback model created more revisions on the whole, the two models did not create a difference in terms of revision quality or writing improvement between the two groups. On the other hand, the complementary peer-feedback model was found more successful in creating positive attitudes towards peer feedback and self-correction but no differences were observed in students? perceptions of the difficulty of writing skill. Some recommendations are made for the design and implementation of feedback activities in writing classes.