An investigation on the relationship between empathy-related constructs of english instructors at Atilim University Preparatory School within the framework of peace education
Atılım Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulunda çalışan İngilizce okutmanlarının empatiyi oluşturan yapılar arasındaki ilişkiler yönünden barış eğitimi çerçevesinde incelenmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 250805
  2. Yazar: ESRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV YEMENİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, Atılım Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulunda çalışan İngilizce okutmanlarının empatiyi oluşturan yapıları ile yaş, cinsiyet, eğitim ve deneyim gibi bazı demografik özellikleri arasındaki ilişkileri Barış Eğitimi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Veri toplamak için katılımcıların empatik eğilimlerini araştıran bir anket ve bir yarı yapılandırılmış görüşme içeren iki ölçek geliştirilmiştir. İlk ölçek ?Kişilerarası Tepki Verme? anketini içermektedir. Bu anketin sonuçları SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Bu ölçek Atılım Üniversitesi Hazırlık Okulunda görev yapan 90 İngilizce okutmanı üzerinde uygulanmıştır. Veri analizi için betimsel istatistik olarak sıklık, yüzde, ortalama ve standart sapma, çıkarımsal istatistik olarak independent t-test kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci ölçeği olan yarı yapılandırılmış görüşme Atılım Üniversitesi Hazırlık Okulunda görev yapmakta olan 19 okutmana uygulanmıştır. Görüşme sonuçları içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları empatiyi oluşturan yapılardan bakış açısı edinme ve empatik ilgi ile yaş ve deneyim arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between empathy-related constructs of English instructors at Atılım University Preparatory School and certain demographic features such as age, gender, educational background, and experience. The scale which consists of a demographic inventory, a questionnaire, and a semi-structured interview were developed by the researcher. The scale consists of ?Interpersonal Reactivity Index (IRI)?. The results of the questionnaire were analyzed through SPSS 15.0. This data gathering instrument was implemented on 90 English instructors working at Atılım University Preparatory School. In analyzing the data, descriptive statistics as frequency, percent, average and standard deviation and inferential statistics as independent t-test was used. As the second scale of the present study, semi-structured interviews were conducted with 19 English instructors employed at Atılım University Preparatory School. The results of the interviews were analyzed through content analysis. The results of the study revealed that there is a relationship between perspective-taking and empathic concern tendencies of English instructors and their age and experience.