A comparison of efl teachers' perceptions of language learning strategies (LLSs) and learners' reported use of LLSs in their English language classes
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin dil öğrenme stratejilerinin İngilizce derslerinde kullanımı ile ilgili görüşleri ve elde edilen sonuçların öğrencilerin strateji kullanma sıklığı ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 250804
  2. Yazar: HÜLYA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, öğrenci ve öğretmenlerin dil öğrenme stratejileri ile ilgili görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Başkent Üniversitesi'nde çalışan öğretmenlerin strateji kullanımları ile belirli psiko-sosyal değişkenler incelenmiştir. Bu değişkenler; 1. Öğrenme stratejilerine yönelik farkındalık derecesi, 2. Öğrenme stratejilerinin faydasına yönelik inanç ve 3. Strateji eğitiminin kolaylığı olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin strateji kullanımı ve ihtiyaçlarına yönelik farkındalığımızı artırmak ve İngilizce öğrenme sürecinde karşılaştıkları problemlerde onlara yardımcı olabilmek için bu sonuçlar öğrencilerin dil öğrenme strateji sıklığı ile karşılaştırılmıştır.Bu çalışma hem nicelik hem de niteliksel olarak analiz edilmiştir. İlgili bilgiler öğrenci ve öğretmenlere uyarlanan iki strateji envanteri anketi ve mülakat yoluyla toplanmıştır. Bu çalışmaya, Başkent Üniversitesi İngilizce hazırlık bölümünde çalışan 70 öğretmen ve aynı bölümde eğitim gören 100 öğrenci katılmıştır. Anketlerden toplanan bilgiler frekanslar, yüzdeler ve standart sapmalar hesaplanarak niceliksel olarak analiz edilmiştir. Mülakatlar içerik analizine tabi tutulmuştur.Bu çalışmanın sonunda strateji envanterindeki çoğu madde için söylenebilir ki; öğretmenler öğrenme stratejilerin farkındalar, bunların faydasına inanıyor ve uygulamayı kolay buluyorlarsa, bu öğrenme stratejilerini sınıflarında daha fazla kullandıkları belirlenmiştir. Dahası, varyans analizinde, öğretmenlerin dil öğrenme stratejilerinde fark yaratan tek etmenin aldıkları eğitim düzeyi olduğu saptanmıştır. Son olarak öğrenci ve öğretmenlerin dil öğrenme strateji sıklıkları karşılaştırıldığında, öğretmenlerin bu stratejileri daha fazla kullandıkları tespit edilmiştir. Fakat, her iki grup içinde en fazla ve en az tercih edilen stratejiler açısından büyük bir benzerlik saptanmıştır. Strateji eğitimi planlanmadan önce bu iki grup arasında dil öğrenme stratejilerinin kullanım sıklığının farkının nedenleri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out teachers? and learners? perception of language learning strategies (LLSs). Three psycho-social variables regarding the teachers? use of strategy instruction at Başkent University were considered: 1. Level of awareness of language learning strategies 2. Beliefs in the effectiveness of language learning strategies 3. Ease of strategy instruction. These results were compared with the students? reported use of LLSs to increase our awareness of students? strategy use and needs so that teachers would be able to help learners facing problems in learning English.This study employed both qualitative and quantitative research tools. The relevant data were obtained by means of two questionnaires: a teacher and a student version of Strategy Inventory for Language Learning (SILL, Oxford, 1990), and a semi-structured interview. A total of 70 teachers teaching at the English language department of Başkent University and 100 students studying in the same department were involved in the study. Data collected from the questionnaire were analyzed quantitatively by employing descriptive statistics, such as frequencies, percentages, means, and standard deviations. Content analysis was performed to analyze the interview data.The results of the study suggest that for most of the items in the strategy inventory, if the teachers are aware of learning strategies, believe in the effectiveness of LLSs instruction and find them easy to apply in the classroom, they may use them more often in their classes. Furthermore, in variance analysis, the only variable that made a difference in teachers? perceptions of LLSs was found to be the level of education, Finally, when the teachers? and students? frequency of LLSs use was compared, it was found out that teachers reported a higher frequency of LLSs use than their learners. However, there was a great similarity between the two parties in terms of frequency of strategy use in the most and least preferred strategy categories. It is essential to find the reasons for the difference in the frequency of LLSs among the two parties before planning a LLSs training.