Matematik öğretmen adaylarının limit ve süreklilik kavramlarına ilişkin pedagojik alan bilgilerinin değerlendirilmesi
Assessment of pre- service mathematics teachers? pedagogical content knowledge about limit and continuity
  1. Tez No: 250827
  2. Yazar: GÜLDEN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. SAVAŞ BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının fonksiyonlarda limit ve süreklilik konusuna ilişkin pedagojik alan bilgilerini araştırmaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu 2008- 2009 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü son sınıfta okuyan 4 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken 37 öğretmen adayına, fonksiyonlarda limit ve süreklilik ünitesi ile ilgili alan bilgisi sınavı uygulanmıştır. Bu sınavın sonuçlarına göre, maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla, farklı bilgi düzeylerindeki öğretmen adaylarının araştırmaya katılması sağlanarak, araştırma probleminin ve alt problemlerin farklı boyutlarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Anket, gözlem, görüşme ve doküman analizi yöntemleriyle araştırmanın verileri toplanmıştır. Ayrıca mikro öğretim yöntemiyle öğretmen adaylarının ders anlatımları izlenerek kaydedilmiştir. Toplanan bu verilerin analizi sonucunda matematik öğretmen adaylarının fonksiyonlarda limit ve süreklilik konusunda çeşitli kavram yanılgılarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, öğretmen adaylarının pedagojik alan bilgileri ve onun alt bilgilerinde eksiklikler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search pre-sevice teachers? pedagogical content knowledge about limit and continuity in functions. The research was performed with case study, which is one of the qualitative research methods.The study group consists of 4 pre-sevice teachers who study their senior year in mathematics teaching in the University of Marmara in 2008-2009 teaching year. In detecting the study group, 37 pre-sevice teachers were applied a subject content examination about limit and continuity unit in functions. According to the results of the examination, it was aimed to appear that research problems and different dimensions of the sub-problems by making the pre-sevice teachers who have different knowledge levels contribute to the study with maximum variability sample way. The data of the study was gathered by the methods of survey, observation, interview and document analysis. Besides, pre-sevice teachers? lesson explanations were watched and recorded in microteaching method. In the result of the analysis of these gathered data, it is determined that mathematics pre-sevice teachers have some misconceptions about limit and continuity in functions. In the study it is seen that there is something missing in pre-sevice teachers? pedagogical content knowledge and its sub-information.