Atatürk Döneminde halk-devlet ilişkileri (1923-1938)
Public-state relations in the Era of Atatürk (1923-1938)
  1. Tez No: 250877
  2. Yazar: HAYDAR SEÇKİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye'de halkla ilişkilerin ortaya çıkışı, modern merkezi devletin kurulmaya başlandığı II. Mahmud dönemine kadar uzanır. Modern devletin gereksindiği halksal tabanın oluşturulması adına, halkla yeni bir tarzda ilişki kurulmaya başlanmıştır.Osmanlı döneminde başlayan bu faaliyetlerin ana yönelimi, modernleşmedir. Kemalistler de, bu makro projeyi Cumhuriyet dönemine taşımıştır. Ancak Kemalist elit, daha önceki asrileşme ve uluslaşma politikalarını hatalı bulmuştur. Yeni politika, ulusun Türklük üzerine inşası ve topyekün Batılılık üzerinden oluşmuştur. Bu kez, halkın da Batılılaştırılması ve böylece elit kesimle arasındaki uyuşumsuzluğun giderilmesi amaçlanmaktadır.Yürütülen halkla ilişkiler ve propaganda faaliyetlerinin esası, eğitim ve telkindir. Bu doğrultuda özellikle 1930'lardan itibaren artan bu faaliyetlerin en etkili olarak yürütüldüğü kurum, araç ve uygulamalar olarak, yurt gezileri, ideolojik yayınlarla ?Yeni Türk?ün kurulması, Millet Mektepleri, Halkevleri, Halk Hatipleri Teşkilatı ve basın gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the ?public relations? in Turkey, traces back to the era of Mahmud II, when the the foundation of the modern centralist state was laid. To satisfy the need for a national base within the nation state, a new style of relationship with the public had been configured.The main orientation of these activities that were started in the Ottoman Empire is modernisation. Kemalists, brought this macro political framework to the agenda of the Republican era. But, the Kemalist elite, dismissed the former modernization and nationalization politics wrong. The new policy, was established on the basis of two concepts: ?building the Turkish nation? and ?complete westernization?.But this time, the aim was to get over with the gap between the people and the elite through westernization of the people.The fundemantal principles of these public relations and propaganda activities that were carried out are ?education and inspiration?. The most operative instruments of these activities that were executed comprehensively especially in 1930?s are country excursions, foundation of the ?New Turk? by ideological publications, Nation?s Schools, People?s Houses, Public Speakers Organization and national press.