Bağımlılık yapan maddelerin gaz kromatografisi ile nicel analizleri
  1. Tez No: 25088
  2. Yazar: RECEP AYVALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bağımlılık yapma özellikleri nedeni ile suistiraal edilme olasılığı fazla olan, Kodein, Eroin, Meperidin (Petidin), Metadon, Dekstromoraraid, Kokain, Arafetamin, Barbital, Fenobarbital, ile Afyonun yapısında bulunan doğal alkoloidlerden papaverin olmak üzere toplara 10 maddenin Kafein iç standardı ile gaz-sıvı kromatografis inde türevlendirilmeden nicel analizleri yapılmıştır. Programlı sıcaklık kullanılarak kılcal kolonlarda yapılan bu analizlerde başlangıçta karışıra halindeki bu maddeler için ayrı ayrı kalibrasyon grafikleri çizilmiş, daha sonra sokak \ eroinleri ve kokainleri anal izlenmiştir. Bulunan sonuçlar, kılcal ve dolgulu kolonlarda cevap faktörleri kullanılarak bulunan sonuçlar ile mukayese edilmiştir. Kılcal kolon çalışmaları 30raxO,32mm iç çaplı DB5 Fused Silika kılcal kolon (Film Kalınlığı-0,25 mikron) dedektör olarak TSD ve daha önceki çalışmalar sonucunda, uygun bulunan, 280°C enjektör sıcaklığı, 300°C dedektör sıcaklığı, 1,5 ml/dk. taşıyıcı gaz (Azot), 28,5 ml/dk. yardımcı gaz (Azot) akış hızı 10:1 bölünme oranı ile iki basamaklı sıcaklık programı (Başlangıç sıcaklığı 120°C, başlangıç süresi 10 dk., artış hızı 10°C/dk., ikinci sıcaklık 260°C, bekleme süresi 21 dk., son sıcaklık 280°C, artış hızı 4°C/dk. ve son sıcaklıkta bekleme süresi 5 dk. ) koşulları kullanılarak yapılmıştır. Dolgulu Kolon çalış¬ maları 2 nuxl/4" dış çaplı %3 OV-17 Chromosorb W-HP 80/100 dolgulu cam kolon, FID ve TSD'leri (280°C enjektör sıcaklığı, 300°C dedektör sıcaklığı 30 ml/dk. taşıyıcı gaz akış hızı ile eroin için 240°C, kokain için 220°C izortermal 155 :kolon sıcaklıkları ve eroin ve kokain için sırasıyla 30 ve 15 dk. analiz süreleri) kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda, sokak eroinleri ve kokainleri için kılcal ve dolgulu cam kolonlarda değişik dedektörler kullanılarak bulunan saf miktarlarının birbirine çok yakın olduğu ve kılcal kolonlardaki karışıra halindeki 10 maddenin kalibrasyon grafiklerinin, karışım halindeki bilinmeyen örneklerin saf miktarlarının hesaplanmasında doğru ve tekrarlanabilir sonuçlar verdiği ve önerdiğimiz yöntemin, bilinmeyen örnekler içindeki bağımlılık yapan maddelerin kısa sürede nicel analizinde rutin olarak kullanılabileceği saptanmıştır. ı 156
Özet (Çeviri)
SUHHARY in this study, totally ten compounds, Codeine, Heroin, Mepheridine (Pethidine), Methadone, Dextromoraraide, Cocaine, Araphetamine, Barbital, Phenabarbital and Papaverine (öne of the natural alkoloids of opiura) which are subjected to abuse because of their properties, were analysed quanti tat ively without derivatisation by gas-liquid chronıatography. in these analysis which were carried out using capillary columns with temperature prograraming, initially calibration graphs were prepared seperately for these compounds which were prepared seperatelly for mixtures of these compounds and then illicit heroin and cocaine samples were analysed. The results were compared with the results those obtained from capillary and packed columns using response factors. The capillary coluran studies were carried out by using 30x0,32 mm l.D. DB-5 fused silica capillary column (film thickness =0,25 um), Thermionic Specific Dedector (TSD) and the conditiones which were determined with preexperiments; Injector and dedector temperatures 280 and 300°C respectively, carries gas (nitrogen) flow rate 1.5 ral/min., make up gas (nitrogen) 28.5 ml/min., splitting ratio 10:1 and two level temperature programming (initial temperature 120°C, initial time 10 rain; second temperature 260°C, rarap rate 10°C/min, waiting time 21 min; Final temperature 280°C, ramp rate 4°C/min and final time 5 min). 157..The packed column studies were carried out using 2mxU" O.D. %3 OV-17 packed with 80/100 mesh Chromosorb W-HP glass column, and flame ionization detector and thermionic spesific dedector (FID and TSD) (conditions: Injector and dedector temperatures were 280 and 300°C respectively, carrier gas flow rate 30 ml/rain, column temperature 240°C isotermal for heroin and 220°C isotermal for cocaine, analysis time 30 min and 15 minutes respectively for heroin and cocaine ). As a result of this study, it was concluded that; the quantitative results which were obtained by using capillary and packed glass columns with different detectors for illicit heroin and cocaine samples are very close, and the calibration graphics for the mixture of 10 substances for capillary columns give accurate and reproducible quantitative results for calculation of pure amounts of unknown samples in a mixture, and the proposed method can ben used routinely for quantitative analysis of addictive substances in unknown samples in short time. 158