Çeşitli servisit klinik formlarında ve vajinal akıntısı bulunan hastalarda bakteriyolojik, mikolojik idantifikasyon ve chlamydia antijeni aranması
- Tez No: 25089
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. TEVFİK CENGİZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
32 ÖZET Bu çalışma vajinal akıntı, genital bölgede kaşıntı ve yanma, kasık, bel ve karın ağrısı, disüri ve pollakiüri gibi şikâyetlerle SSK Etlik Doğumevi, jinekoloji kliniği ve polikliniği'ne başvuran, 16-62 yaş grubundan 129 kadın hasta üzerinde yürütülmüştür. Bu olgulardan, Mart 1991 ile Kasım 1991 tarihleri arasıda alınan serviko-vajinal örneklerin rutin bakteriyo lojik ve mikolojik kültürleri yapılmış, örnekler C. trachomatis antijeni yönünden ELISA ile incelenmiştir. Çalışmada, birçok jinekolojik ve obstetrik patolojinin etyolojisinde rol oynayan etkenler ve risk faktörleri üzerinde durulmuş, C. trachomatis 'in mükopürülan servisit etyolojisindeki rolü vurgulanmıştır. ELISA ile 9 olguda (% 7) C. trachomatis antijeni tespit edilmiştir. Bak teriyolojik ve mikolojik kültürler sonucunda 25 materyalde (% 19.4) maya mantarı, 33 mater yalde (% 25.6) Gram (+) kok ve 20 materyalde (% 15.5) Gram (-) basil izole edilmiş, klinik ve laboratuvar bulguları göz önüne alınarak 27 olguya bakteriyel vajinozis tanısı konulmuş tur. Üç olguda C. trachomatis antijeni ve maya mantarı birlikteliği, iki olguda ise C. trac homatis antijeni ve bakteri birlikteliği saptanmış, bu etkenlerin C. trachomatis 'i örtebileceği gözlenmiştir. Vulvovajinit ve servisitlerde çok sayıda bakteriyolojik ve mikolojik etkenin ya- nısıra, özellikle komplikasyonlann ve sosyal sorunların önüne geçebilmek için, C. trachoma tis varlığının da araştırılmasının yararlı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
33 İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) This study was carried on 129 women belonging to 16 - 62 age group, who applied to SSK Etlik Maternity Hospital, gynecology clinic and polyclinic with complaints of vaginal discharge, genital itching and soreness, disurea and pollakiurea. Routine bacteriological and mycological cultures of the cervico-vaginal specimens, collected between March 1991 and November 1991 were performed and all specimens were investigated for C. trachomatis anti gen by ELISA. Etiological agents and risk factors for several gynecologic and obstetric pathologies and the role of C. trachomatis in muco -purulent cervisitis were emphasized. C. trachomatis an tigen was found to be positive in 9 (7 % ) specimens. Culture results revealed yeast coloniza tion in 25 (19.4 % ) specimens, while Gram (+) cocci were isolated in 33 (25.6 % ) and Gram (-) bacilli in 20 (15.5 % ) specimens. 27 cases were diagnosed as bacterial vaginosis accor ding to clinical and laboratory findings. Yeasts were isolated in 3, and bacterial agents in 2 cases which were at the same time positive for chlamydial antigen. These agents were suggested to possibly mask C. trachoma tis infections. We concluded that, in cases of vulvovaginitis and cervisitis, especially to pre vent complications and social problems, the presence of C. trachomatis should also be inves tigated in addition to other bacteriological and mycological agents.