Türk resminde toplumsal gerçekçilik: Yeniler Grubu
Social realism in Turkish drawing: Yeniler Grubu
  1. Tez No: 250939
  2. Yazar: SİBEL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖNDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
`'Türk Resminde Toplumsal Gerçekçilik: Yeniler Grubu'' konulu yüksek lisans tezinde, öncelikle toplumsal gerçekçilik düşüncesinin Batı'da ve Türkiye'de ortaya çıkış süreci romanlar ve resimler aracılığıyla incelenmiş ve buna bağlı olarak toplumsal gerçekçilik içinde yer alan eleştirel yön üzerinde durulmuştur. Toplumsal gerçekçi anlayışla Türk resim sanatında 1941?1952 yılları arasında etkinlik gösteren Yeniler Grubu'nun kuruluşu, düzenledikleri sergiler ve grup sanatçıları incelendikten sonra, grubun, Türk resim sanatına katkıları ele alınmıştır.Cumhuriyet döneminde kurulan sanatçı birliklerinden biri de Yeniler Grubu'dur. Yeniler Grubu Abidin Dino, Agop Arad, Avni Arbaş, Ferruh Başağa, Fethi Karakaş, Haşmet Akal, Kemal Sönmezler(M. Kemal Akkanat), Nejat Melih Devrim, Nuri İyem, Selim Turan ve Turgut Atalay'dan oluşmaktadır. Yeniler Grubu resimlerinde insanı, onun içinde bulunduğu toplumu merkez alan bir anlayışı benimsemişlerdir. Bu doğrultuda halkla sanat arasında var olan kopukluğu ortadan kaldırmayı hedefleyen ve çoğunlukla figüratif anlayışla halkı ve onun günlük yaşamında kesitler yansıtan Yeniler Grubu, basında, aydınlar ve halk arasında büyük ilgi görmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Batılılaşma, Ulusal sanat, Roman, Toplumsal gerçekçilik, Toplumcu gerçekçilik, Yeniler Grubu.
Özet (Çeviri)
In the post graduate thesis themed `?Social Realism in Turkish Drawing??, initially the process of emergence of social realism idea in the West and Turkey has been examined by means of novels and pictures and accordingly critical aspect contained in social realism has been focused on. After the establishment of Yeniler Grubu which has displayed activity in Turkish Drawing art between the years 1941?1952 with the understanding of Social Realism, exhibitions held by them and group artists were examined, the contributions of the group to Turkish drawing art were discussed.One of the artists union established in Republic Period is Yeniler Grubu. Yeniler Grubu comprises of Abidin Dino, Agop Arad, Avni Arbaş, Ferruh Başağa, Fethi Karakaş, Haşmet Akal, Kemal Sönmezler (M. Kemal Akkanat), Nejat Melih Devrim, Nuri İyem, Selim Turan and Turgut Atalay. Yeniler Grubu has adopted an understanding which focuses on human and the society human takes place in this drawings. Yeniler Grubu which aims to remove the disunity existing between the people and art and reflects sections from the people and daily lives thereof mostly has drawn great interest of press, intelligentsia and people.KEY WORDS: Westernization, National Art, Novel, Social Realism, Socialist Realism, Yeniler Grubu.