Şem'dânizâde Fındıklılı Süleyman Efendi'nin Mür'i't-Tevârih adlı eserinin (180b-345a) tahlil ve tenkidi metni
A textual critique and analysis of Şem'dânizâde Fındıklılı Süleyman Efendi's Work, Mür'i't-Tevârih (180b-345a)
- Tez No: 250940
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Fındıklılı Süleyman Efendi (?-1779)'nin kaleme almış olduğu Mür'i't-Tevârîh Hz. Âdem'den başlayarak 1142/1729 tarihine kadar gelen bir vakayinamedir. Eser Kâtip Çelebi (1608-1656)'nin Takvîmü't-Tevârîh'ine zeyl ve şerh olarak yazılmıştır. Elinizdeki bu çalışmada, Mür'i't-Tevârîh' in bugüne kadar incelenmemiş olan kısmı, 926/1520-1142/1729 tarihleri arasında cereyan eden olayların anlatıldığı bölüm (180b-345a), transkript edilerek ilim âleminin istifadesine sunulmuştur.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellifin hayatı, eserleri ve tarihçiliğine değinilmiş, ayrıca ele alınan metnin muhtevası incelenmiştir. İkinci bölümde ise söz konusu metnin 180b-345a arasındaki varakları latinize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fındıklılı Süleyman Efendi (?-1779)?s work, Mür?i?t-Tevârîh, is a chronicle that narrates the events beginning from the time of Prophet Adam until the year of 1142/1729. The book was penned as a supplementary and a commentary to the work of Kâtip Çelebi, Takvîmü?t-Tevârîh. This present study aims to focus on an unexamined chapter in Mür?i?t-Tevârîh, i.e., folios 180b-345a in which the events between 926/1520 and 1142/1729 was depicted, and make the transcription of the given text available to the researchers.This study consists of two chapters. The first chapter deals with the author?s biography, works, approach to history, and the context of the present work. The second chapter, on the other hand, is the full transcription of the 180b-345a folios.