Operada şan tekniğinin tarihsel gelişimi
The historical evolution in opera voice technique
- Tez No: 250938
- Danışmanlar: PROF. MESUT İKTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çağdaş düşünmenin ve çağdaş yaşamanın ayrılmaz bir parçası olan Güzel Sanatlar Mustafa Kemal Atatürk'ün şu özdeyişinde anlamını bulmuştur.?Sanatsız kalan bir ulusun hayat damarlarından biri kopmuş demektir?Bu çalışmamda opera sanatının İtalya'da Rönesans'la (yeniden doğuş) birlikte doğuşuna Avrupa'da, Türkiye'de (Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası) opera sanatının yayılışına ve gelişmesine değinilmiştir.Opera sanatının başlamasıyla şan tekniğine ihtiyaç görülmüş, opera sanatının gelişmesi ve yayılması ile orantılı olarak, şan tekniği de bilimsel araştırmalarla gelişmeler göstermiştir.Sesin oluşumundan ve sesi zenginleştiren organlardan bahsedilerek şan tekniği ve ses grupları anlatılmış, bu konuda yazılmış olan kitaplara yer verilmiştir.Son olarak Türkçe'nin şan tekniğine uygunluğu anlatılmış, verilen örneklerde bestelenmiş Türk Operalarıyla, özgün dilinden Türkçe'ye çevrilmiş eserlerde Türkçe'nin şan tekniğine uygunluğu anlatılmaya çalışılmıştır.Bu araştırmada faydalanılan kitaplar kaynakçada belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Fine Arts which is an inseparable part of contemporary idea and life have been apprehended with aphorism of Mustafa Kemal Atatürk.?When a nation is left without art, it means that it lost one of its main arteries?.In this study the rising of opera in Italy accompanied by renaissance (revival) and wide spreading and development of opera art in Europe and Turkey (Pre ? and Post ? Republic?s establishment) have addressed.When Opera arts started, The Technical of Illustriousness (The Singing Technics) were needed, with improving opera arts and wide spraining as a proportional, it also improved with scientific researches.By mentioning the organs which makes the sound rich and enables us to sing and talk the technic of ?The Singing Technic? and sound groups has explained and some place has given to the books about this matter.Lastly Turkish language's suitability for the (Singing Technic) has explained, by giving examples about the Turkish operas and the works that had been traslated to Turkish from their original language it's been tried to explain the Turkish language's suitability for The Technical of Illustriousness (The Singing Technic).It is defined that books are used in this study in the reference.