Edward Hopper ve Geroge Segal'in sanatlarında anlam ve biçim ilişkisi
The association of sence and stripe at Edward Hopper and George Segal's arts
- Tez No: 250977
- Danışmanlar: PROF. KEMAL İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalısmada Edward Hopper ve George Segal'in sanatları incelenmis, kendisanatımla iliskileri ortaya konmustur.?lk bölümde kısaca giris yapıldıktan sonra ikinci bölümde Hopper'ın realistbir üslupla Amerikan yasamından kesitler sunduğu çalısmaları anlatılmaktadır.Hopper'ın tabloları insanın kalabalıklar içindeki bireysel yalnızlığı göstermesiyleüslubunun önüne geçmis ve özellikle bu yönüyle ele alınmıstır. Ayrıca bu bölümdeher iki sanatçının eserlerinde hissedilen yalnızlık ve yabancılasma duygusununanlatımına destek olması açısından yabancılasma kavramı anlatılmıstır. Hopper'ın nütablolarındaki yalnız, kırılgan kadınlarında önce algılanılanın, diğer tablolarındakiaynı duygu; yalnızlık olusundan, çıplaklık ve erotizim üzerine tanımlamalar ortayakonmustur. Yapılan tanımlamalara dayanarak Hopper'ın çıplaklarındaki gizli erotizmaçıklanmıstır. Üçüncü bölümde George Segal'in sanat yasamına ressam olarakbaslayıp heykel sanatına geçisi anlatılarak, eserleri özellikle izleyicide uyandırdığıhisler bağlamında ele alınmıstır. Dördüncü bölümde bu iki sanatçının sanatların ortakyönleri ve farklılıkları karsılastırılmıstır. Çalısmanın sonuç bölümünde kendi sanatsalgelisimim açıklanıp, Hopper ve Segal'in sanatlarından nasıl etkilendiğimsunulmustur.AAHTAR KEL?MELER: Edward Hopper, George Segal, Yalnızlık,Yabancılasma, Alçı Sargı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the arts of Edward Hopper and GeorgeSegal, and to lay out their association with my art.The first part describes the studies of Hopper, in which he gives sections ofthe American way of life in a realistic style. Illustration of the individual lonliness ofman among crowds in his paintings puts his style ahead of similar arts, and it is thisaspect that is emphasised in the first section. Inaddition, the alienation concept isexamined in detail since, along with individual isolation, this is what perceived in thearts of both artists. Artistic definitions of nudity and erotism have been made sincewomen appear as isolated, lonely and erotic individuals in the paintings of Hopper.Based on these definitions, the hidden erotism in the nakedness of the subjects in thepaintings is explained. In the second section, the transition in the art of George Segalfrom painting to sculpture is examined and his art is presented in terms of thesensation it creates in the viewers. The third part compares the similarities anddisparities in the arts of both artists. The concluding chapter focuses on my artisticdevelopment and progress, and the influence of the arts of Hpper and Segal on myart.KEYWORDS: Edward Hopper, George Segal, Lonliness, Alienation, PlasterBandage