Osman Zeki Üngör ve musiki inkılâbı
Osman Zeki Üngor and music revolution
  1. Tez No: 250978
  2. Yazar: ERSİN ANTEP
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLPER REFİĞ, PROF. DR. SELÇUK MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Osman Zeki Üngör; Musika-i Hümayûn gibi köklü bir kurumda öğrenim görmüştür. Nefesli çalgı eğitimi ve icrasına önem verilen bir kurumdan, ilk keman virtüözü olarak yetişmiştir. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; 1909'lara kadar sarayda görev yapan bir opera orkestrasıdır. Safvet Atabinen tarafından senfonik orkestra niteliğine kavuşturulmuştur. Üngör sayesinde ise, halkla bütünleşmiş ve yurtdışına turne düzenleyerek görgüsünü geliştirmiş, kalitesini arttırmıştır.Kurtuluş mücadelesi ardından Üngör, İstiklal Marşı'na müzik yazmıştır. Coşkuyla söylenen marşın, sürekli eleştirilen ve intihalle suçlanan bestecisi olmuştur. Kurumun ikinci komutanı olmasına rağmen, mensubu olduğu kurumu, Cumhuriyet'in emrine sokmayı başarmıştır. Musiki Muallim Mektebi'ni ekibiyle birlikte kurmuştur. Ülkenin müzik politikasını oluşturmaya, geleceğini planlamaya dair çalışmalar yapmış ve raporlar hazırlamıştır. Seyyar Sergi adlı kültür projesine orkestrasıyla destek vermiştir. Kışları Ankara'da ve yazları İstanbul'da düzenli konserlerle halkın, özellikle çocukların müzik kültürünü geliştirmeye gayret etmiştir. Mevcut kurumların gelişimine dair projeler üretmiş, opera alanında kuruluş çalışmalarına girişmiştir. Orkestrayı sivilleştirmeyi başarmış, günümüzde birçok müzik insanının hemfikir olduğu ?tüm müzik dallarının eğitimde ve icrada aynı çatı altında toplanması gerektiği?ne dair en önemli yasayı çıkartmıştır. Kısacası, Müzik İnkılâbı olarak nitelendirilecek tüm atılımları üstlenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün bu alanda yardımcısı olmuştur.1930'lu yılların başlarında makamıyla ilgili çeşitli sıkıntılar yaşamaya başlamıştır. Tüm uğraşları yarıda kalmış, büyük emekle çıkışını sağladığı kanun ve yönetmelikler uygulanamamıştır. Osman Zeki Üngör'ü, çalışmaları ve mücadelesi ile tanımak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Osman Zeki Üngör studied in a well-established institution like Musika-i Humayun (Imperial Music Academy). He grew up as the first violin virtuoso in an institution where the education and performance of wind instruments were attached a great importance. Today?s Presidential Symphonic Orchestra is the one which served in the Palace up to 1909. It received the quality of a symphonic orchestra by Safvet Atabinen. Later, thanks to Üngör, it gained popularity among people and improved its quality and increased its experience by organizing tours abroad.After the Liberation War, Üngör wrote music for the National Anthem. He became the incessantly criticized composer of this enthusiastically sung anthem and accused of plagiarism. Although he was in the secondary position, he managed to have the institution, to which he belonged, put in the service of the Republic. He founded the School of Music Teachers, with his team. He worked to form the music policy of the country and to plan its future, and prepared reports. He supported the cultural project called Seyyar Sergi, mobile exhibition, with his orchestra. He tried to improve the musical taste and develop the musical knowledge of the people, especially of the children, by regular concerts given in Ankara in winters and in Istanbul in summers. He produced projects to improve the existing institutions and undertook the activities to found opera. He succeeded in making the orchestra as a non-governmental institution and created the most important law to bring the training and performance of all musical branches under the same institution, on which there had been a common agreement. In short, he undertook all musical attempts which can be called `a Musical Reform? and became Mustafa Kemal Atatürk?s supporter in this field.His position started to be endangered in the early 1930?s. His work remained unfinished and the laws and regulations ceased to be in force. It is necessary to know about Osman Zeki Üngör, with his work and struggle.