Modern sanatta kültürel yabancılaşma ve Edward Hopper
Cultural alienation in modern art and Edward Hopper
- Tez No: 967501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Edward Hopper'ın eserlerinde modern toplumdaki bireyin yaşadığı kültürel yabancılaşmayı, felsefe ve sosyoloji perspektifleriyle incelemektedir. Hopper'ın resimlerindeki yalnız figürler, boş mekânlar ve keskin ışık-gölge kontrastları, Rousseau, Hegel, Marx, Durkheim, Weber, Fromm, Freud, Sartre ve Simmel gibi düşünürlerin yabancılaşma kuramları ışığında analiz edilmiştir. Rousseau'nun doğal yaşamdan kopuş eleştirisi, Marx'ın emek ve kapitalizm kaynaklı yabancılaşma teorisi, Durkheim'ın anomi kavramı, Weber'in rasyonalize olmuş dünyası, Fromm'un özgürlük kaçışı, Freud'un bilinçdışı çatışmaları, Sartre'ın varoluşçu yabancılaşması ve Simmel'in metropol insanı üzerine düşünceleri, Hopper'ın 'Nighthawks' (1942), 'Morning Sun' (1952) ve 'Office at Night' (1940) gibi eserlerindeki tematik derinliği anlamak için kullanılmıştır. Hopper'ın sanatı, modern kent yaşamının bireyi nasıl izole ettiğini, anlamsızlaştırdığını ve kimliksizleştirdiğini görselleştirmektedir. Bu bağlamda, tez, sanatın yabancılaşma olgusunu ifade etmedeki gücünü ortaya koyarken, aynı zamanda düşünürlerin kuramsal çerçeveleriyle sanatsal üretim arasındaki diyaloğu genişletmeyi amaçlamaktadır. Hopper'ın melankolik ve durağan kompozisyonları, yalnızca 20. yüzyıl Amerikan toplumuna değil, modern insanın evrensel yalnızlığına da ayna tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the cultural alienation of the individual in modern society in the works of Edward Hopper from the perspectives of philosophy and sociology. The lonely figures, empty spaces and sharp light-shadow contrasts in Hopper's paintings are analyzed in the light of alienation theories of thinkers such as Rousseau, Hegel, Marx, Durkheim, Weber, Fromm, Freud, Sartre and Simmel. Rousseau's critique of detachment from natural life, Marx's theory of alienation due to labor and capitalism, Durkheim's concept of anomie, Weber's rationalized world, Fromm's escape from freedom, Freud's unconscious conflicts, Sartre's existential alienation and Simmel's thoughts on metropolitan man are used to understand the thematic depth of Hopper's works such as“Nighthawks”(1942),“Morning Sun”(1952) and“Office at Night”(1940). Hopper's art visualizes how modern urban life isolates, renders meaningless and de-identifies the individual. In this context, the thesis aims to demonstrate the power of art to express the phenomenon of alienation, while at the same time expanding the dialogue between the theoretical frameworks of thinkers and artistic production. Hopper's melancholic and static compositions mirror not only 20th century American society but also the universal loneliness of modern man.