F. Liszt'in piyanoya uyarlama sanatı ve buna bir örnek olarak L. Van Beethoven'in 5. Senfonisi'nin analizi
The art of piano transcription by F. Liszt and in that manner the analysis of L. Van Beethoven's 5'th symphony
- Tez No: 250980
- Danışmanlar: PROF. METİN ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Ludwig van Beethoven'in 5. Senfonisi'nin Franz Liszt tarafından yapılmış solo piyano uyarlamasından yola çıkarak gerçekleştirilmiş bir araştırma niteliğini taşımaktadır. Amaç senfoninin piyanoya nasıl aktarıldığını örneklerle açıklamaktır. Ludwig van Beethoven, özellikle senfonileri, piyano için sonatları ve yaylı çalgı dörtlüleri ile müzik tarihinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Müziğin mimarı olarak gösterilen Beethoven, aynı zamanda büyük yenilikler getirmiş bir devrimcidir. Bu konuya verilebilecek en önemli örnek, müzikte Klasik Dönem'i sonlandırıp, Romantik Dönem'in kapılarını aralamasıdır.Franz Liszt, günümüz modern piyano tekniğinin kalıplarını belirleyen ve piyano virtüözlüğünün atası olarak sayılabilecek bir bestecidir. Aynı zamanda Liszt, müzikte senfonik şiir türünün ilk örneklerini vermiş, piyano repertuarına çok sayıda başyapıt kazandırmıştır. Ayrıca, yaşamının son döneminde yazdığı eserler ile yenilikçi bir müzik anlayışına ve soyut bir anlatıma yönelmiş, bu sayede müzik dünyasında zamanının öncüsü olmuştur. Bu iki büyük besteciyi buluşturan nokta ise, yine Liszt'in kaleminden çıkan Beethoven'in senfoni uyarlamalarıdır. Beethoven'in her biri başyapıt sayılabilecek senfonileri, Liszt'in onları piyanoya uyarlamasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada, uyarlama sanatının zorluğu ve öneminden bahsedildikten sonra, Liszt'in bu sanata kattıklarından da söz edilmektedir.Çalışmada konu alınan eser, Beethoven'in 1804-1808 yılları arasında yazdığı Op. 67, 5 numaralı Do minör Senfoni'sidir. Senfoninin partisyonu asıl kaynağımız, Liszt'in 1863 yılında hazırladığı, icrası esnasında piyanistten transandantal teknik isteyen, türünün en önemli örneklerinden biri olan bu piyano uyarlamasının notası ise karşılaştırma fırsatı bulduğumuz diğer kaynağımızdır.
Özet (Çeviri)
This study has the intention to research Franz Liszt?s transcription for piano of Ludwig van Beethoven?s Fifth Symphony with the aim of analizing it?s realisation through examples. Ludwig van Beethoven, has a unique mark in music history especially with his symphonies, sonatas for the piano, string quartets and other compositions. Beethoven, who is known as the architect of the music, is also a revolutionary figure of this art. His mark of finishing the classic period of music and giving the start of the romantic period, is a very good example of this point.Franz Liszt is a composer who has determined the patterns of todays piano techniques can be considered as the ancestor of the piano virtuosity. Liszt has given the first examples of symphonic poems and he has also composed lots of master pieces for piano. Also, his compositions which belong to the last period of his life, are considered to be in a new and abstract kind of music aspect. So he was also avant-garde of his age.The point which makes the two great composer meet is Liszt's transcriptions of Beethoven's symphonies. Beethoven's symphonies, each of them considered to be a masterpiece have achieved a new dimension by Liszt's transcriptions. In this study, the difficulty and importance to realize a transcription and also Liszt's supplements to this art is mentioned. The model of this work is Beethoven's Op.67, Fifth Symphony composed between the years 1804-1808. This symphony's orchestral score is our main source, and the other one is Liszt?s transcription for solo piano, one of the most important examples of this art which demands a transcendantal technique from pianists during it?s execution.