Belgesel fotoğrafta 'estetik kaygı' sorunu
The problem of aesthetics in documentary photography
- Tez No: 250979
- Danışmanlar: DOÇ. YUSUF MURAT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Fotoğraf tarihinde önemli bir yeri olan belgesel fotoğrafçılık, doğası gereği etik ve estetikle temelden ilişkisi olan bir alandır. Belgesel fotoğrafçılığın etik-estetikle ilişkisi, fotoğrafçının bir belge olarak görüntülediği nesne ile ilişkisini olduğu kadar, bu ilişkiyi ortaya çıkaran bakış açısını da içermektedir. Günlük yaşamdan yoksulluk, acı, savaş, vb. herhangi bir anın gerçekliğinin betimlenmesi sırasında, fotoğrafçının kullandığı estetik değerlerin nasıl bir etik içerdiği, belgesel fotoğrafta estetiğin sınırlarının neler olduğu, bu estetiği oluşturan değerlerin hangi kaygıları içerdiği bu tez çalışmasının temel problemleridir. Temel özelliğini, gerçeklik ve gerçekliğin temsilinden alan belgesel fotoğrafın günümüze kadar hangi evreleri geçirdiği; bu evrelerde gerçekliğin sorgulanıp yeniden yorumlandığı bir fotoğrafik dilin nasıl ortaya çıktığı da sorgulanmaktadır. Konunun bu çalışmada ele alınan kısmı, özellikle ünlü belgesel fotoğrafçı Sebastiao Salgado'nun çalışmaları ve onunla ilgili tartışmalardan yola çıkarak, belgesel fotoğrafçıların estetik kaygılarını irdeleyip, estetiğin belgesel fotoğraf içerisindeki rolüne değinmek ve fotoğrafçıların estetiğe yaklaşım biçimlerini incelemektir. Aynı zamanda dünyanın diğer önemli belgesel fotoğrafçılarının bu alanda yaptıkları çalışmalardaki farklı bakış açıları analiz edilmektedir. Bu sayede günümüz fotoğrafçılarının estetiği ele alışları ve modern fotoğraf teknolojisinin belgesel fotoğrafçılığa olan etkileri de ortaya çıkmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Belgesel Fotoğraf, Estetik, Etik, Gerçeklik, Temsil
Özet (Çeviri)
With an important place in photographic history, documentary photography is intimately related to ethics and aesthetics due to its very nature. Documentary photography?s relationship with ethics/aesthetics involves the relationship between the photographer and his/her subject, as well as the point of view which creates this relationship. The fundamental issues treated in this thesis are the aesthetic values involved as the photographer illustrates the poverty of everyday life, pain, war or any other moment; the limits of aesthetics in documentary photography, and the concerns behind the values that create this aesthetic. What stages documentary photography ? which draws its basic character from reality and the representation of reality ? has passed through in its evolution to the present, and how a photographic language in which reality is questioned and reinterpreted in these stages, will also be addressed. Starting with the works of famous documentary photographer Sebastiao Salgado and a discussion of him work, this thesis will examine the aesthetic concerns of documentary photography, touch upon the role of aesthetics in documentary photography and investigate the ways in which the photographer may approach aesthetics. The various viewpoints of other notable world documentary photographers in their work in this area will also be analyzed. This will reveal the approaches of today?s photographers to aesthetics and the effects of modern photographic technology on documentary photography.KEYWORDS: Documentary Photograph, Aesthetics, Ethics, Reality, Representation