Soğurma ve saçılma etkisinin sismik verilerden giderilmesi
- Tez No: 25099
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZ Soğurma ve saçılma etkisi içeren yapay sismik iz model kullanılarak hesaplandı. Keza aynı model kullanılarak soğurma ve saçılma etkisi içermeyen bir başka yapay sismik iz de hesaplandı. Yukarıda bahsi geçen yapay sismik izler arasında doğrusal dizgeler kuramını kullanarak bir ilişki türetilmiştir. Bu ilişki, en uygun Q değeri için soğurma ve saçılma etkisini giderecek süzgecin hesaplanmasında kullanıldı. Süzgecin uygulanmasından sonra, gerek yapay ve gerekse gerçek verilerdeki tezlik ( frekans ) yitimi ve zamanda faz kayması düzeltilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A synthetic seismogram from the model which includes the effects of absorption and dispersion was calculated. The same model also was used to calculate another synthetic seismogram which does not include the effects of absorption and dispersion. A relation between the synthetic seismograms which were mentioned above was derived by using linear system theory. This relation was used to calculate a filter which would remove the effects of absorption and dispersion for best fitted Q value. After applying the filter, high frequencies restored and phase delay in time corrected on both synthetic and real data.