İklimsel tasarım parametreleri açısından geleneksel ve yeni konutların değerlendirilmesi: Diyarbakır örneği
Evaluation about traditional and new dwellings according to climatic design parameters: Diyarbakir example
- Tez No: 251004
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada; Diyarbakır yöresinde bulunan geleneksel ve yeni konutlarda yapıya ait ısısal, görsel ve çevresel performans durumları kullanıcı memnuniyetleri ve konutların enerji ihtiyaçları bağlamında incelenmiştir. Çalışmada iklimsel tasarım kavramı, Türkiye'de geleneksel ve yeni konutlarda iklimsel tasarım ve Diyarbakır bölgesinde geleneksel ve yeni konutların iklimsel tasarımı konularında yapılan literatür derlemesi Diyarbakır bölgesinde yapılan anket çalışmasıyla desteklenmiştir. Bölgede 120 katılımcıyla yapılan anket çalışması, SPSS ve Excel programları ile hazırlanan grafikler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Değerlendirmeden elde edilen sonuçlar doğrultusunda bölgede yapılacak yeni ve mevcut yapılar için önerilerde bulunulmuştur. Bu tez çalışması aracılığıyla ileride bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutulması ve Türkiye'nin farklı iklim bölgeleri için çağdaş iklimsel tasarım yaklaşımlarının geliştirilerek tasarımcı ve yapımcılara rehber oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the Diyarbakir region in traditional and new housing construction for the thermal, visual and environmental performance of housing conditions and user satisfaction were examined in the context of energy needs. The study of climatic design concepts, traditional and new housing in Turkey in the climatic design and traditional and new housing in the area of Diyarbakir in the fields of climatic design in the literature survey supported by the compilation of the region are Diyarbakir. In the region, with 120 participants of the survey, developed by SPSS and Excel programs were evaluated through the graphics. Reviews in line with the results of new and existing structures in the region to do is make suggestions for. This thesis work will be done through studies shed light on this issue later and different climate zones of Turkey for the development of modern climatic design approach is intended to establish guidelines for designers and makers.