Edirne geleneksel konut mimarisinin sürdürülebilirlik bağlamında enerji verimliliği ve ısıl analiz açısından değerlendirilmesi
The evaluation of traditional Edirne housing architecture in terms of energy efficiency and thermal analysis in the context of sustainability
- Tez No: 300202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Endüstri devrimi ile başlayan hızlı sanayileşme faaliyetleri, teknolojik gelişmeler, nüfusun artışı ile birlikte artan yapılaşma ihtiyacı çevresel felaketlere sebep olmuş, yaşanan çevresel ve toplumsal sorunlara çözüm olarak uluslar arası çevrelerde yapılan çalışmalarda toplumsal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik kavramları ortaya çıkmıştır. Doğal enerji kaynaklarının tükenmeye yüz tuttuğu günümüzde, enerjinin verimli kullanılmasıyla kaynak tüketiminin ve doğal dengenin bozulması önlenmeye çalışılmaktadır.Geleneksel yapım sistemleri ile yapılan binalar; planlama açısından yüzyıllardır süregelen Türk kültürünü yansıtmakta aynı zamanda bulunduğu çevrenin iklimsel ve coğrafi yapısına uyum sağlayan, doğal malzemelerden imal edildiği için doğaya geri dönüşümü kolay, ilave önlemler gerektirmeden ısınıp soğuyabilen, konforlu iç ortamlar sağlayan yapısı ile sürdürülebilir tasarım kriterlerini barındırmaktadır.Bu çalışmada, üç farklı geleneksel Edirne sivil mimari yapısının Ecotect simülasyon programı ile ısıl analizleri yapılarak enerji tüketimleri belirlenmiş, çıkan sonuçlara göre binaların enerji performansları sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmiştir.Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır; Birinci bölüm olan giriş bölümünde çalışmanın amacı ve kapsamı ile yapılan literatür çalışması yer almaktadır.İkinci bölümde sürdürülebilirlik kavramı, enerji verimliliğinin önemi, enerji korunumlu tasarım parametreleri ile ısıl konfor açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, tez kapsamında incelenen yapıların bulunduğu Edirne şehri hakkında bilgi verilmiş, şehrin tarihçesi, coğrafi özellikleri, iklim özellikleri ve geleneksel konut mimarisinin özellikleri açıklanmıştır.Dördüncü bölümde tez çalışması kapsamında seçilen üç farklı geleneksel Edirne sivil mimari yapısı tanıtılmış, yapıların plan özellikleri ve yapım sistemleri açıklamış, yapı elemanlarının termofiziksel özellikleri belirlenerek Ecotect Analysis 2011 programında binaların ısıl konfor ve enerji tüketim analizleri yapılmıştır.Beşinci bölümde, yapılan ısıl analizler değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fast industrialization activities started with industrial revolution, technological developments, increasing need for settlement as a result of population growth have caused environmental disasters and social, environmental and economical sustainability concept occurred as a consequence of studies conducted by international circles for the solution of environmental and social problems. Today that natural energy resources tend to deplete, resource consumption and the depletion of natural balance are tried to be prevented by using energy efficiently.Buildings constructed by traditional construction systems reflect Turkish culture lasting for centuries in terms of planning and also reserve sustainable design criteria with their structures that are easy to recycle to nature, can get warm and cold without any need to additional precautions and provide comfortable indoors since they are constructed from natural materials that accommodate the climatic and geographic structure of this region.In this study, the energy consumption of three different traditional Edirne civil architectural structures is determined by carrying out thermal analysis by Ecotect simulation program and the energy performances of the buildings are evaluated in terms of sustainability.Thesis study is composed of five sections; the aim and the extent of study together with literature study take place in the first section.The sustainability concept, the importance of energy efficiency, the parameters of energy-conservation designs and thermal comfort are explained in the second section.In the third section, information about Edirne where the buildings examined within the study are present is given and the history of the city, its geographical features, climate characteristics and the specifications of traditional housing architecture are clarified.In the fourth section, three different traditional Edirne civil architectural structures are introduced; the plan properties and construction systems are explained and are analyzed in terms of thermal comfort and energy consumption in Ecotect Analysis 2011 program by determining the thermophysical properties of constructional components.In the fifth section, executed thermal analyses are evaluated and suggestions are offered.