Geleneksel mimaride restorasyon uygulamalarının iklimle dengeli tasarım açısından değerlendirilmesi: Ordu evleri örneği
Evaluation of the climate responsive design on traditional houses' restoration in current conditions: the houses of Ordu
- Tez No: 495330
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyadaki enerji tüketiminin artması ve bunun fosil kaynaklardan karşılanması doğaya zarar vermektedir. Enerji tüketiminin çoğu binaların ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi temel gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır. Nüfusla beraber konut stoklarının artması binalarda enerji verimliliği kavramını gündeme getirmiştir. Anadolu'daki geleneksel mimari örneklerine baktığımızda çevresel ve iklimsel verilerin, yerel malzeme kaynaklarının düşük enerjili yapı tasarımı açısından doğru değerlendirildiği görülmektedir. Bu yapılar günümüz mimarlarına düşük enerjili yapı tasarımı açısından örnek teşkil edecek niteliktedir. Tez çalışmasında tüm bunlar göz önüne alınarak geleneksel Ordu evi örnekleri üzerinde iklimle dengeli yapı tasarım parametleri incelenmiştir. İklimle dengeli yapı tasarımı konusu beş bölümde incelenmiştir. Örnek olarak iki adet tescilli konut üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. İlk bölümde Ordu evlerinin özgün halinin iklimle dengeli yapı tasarım parameterlerini sağladığı ancak düşük enerjili yapı sınıfına girmediğinden günümüz koşullarında yapı kabuğunun iyileştirilmesine yönelik öneri oluşturmak amacı sunulmuştur. Bu amaç doğrultusunda tez çalışmasında yararlanılan kaynaklar belirtilmiştir. İkinci bölümde iklimle dengeli yapı tasarım parametreleri inceleniş ve Türkiye iklim tipleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde geleneksel mimarinin iklimle dengeli yapı tasarım parametreleri açısından değerlendirilmesine yönelik yaklaşım adımları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde örnek iki adet eski eser üzerinde bu yaklaşım adımları uygulanmıştır. Simülasyon programı aracılığı ile yapıların enerji tüketim analizleri yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapı kabuğunun iyileştirilmesine yönelik öneriler getirilmiştir. Değerlendirmeler sonuç olarak beşinci bölümde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in energy consumption in the world and the fact that origin of majority of the resources is fossil sources is damaging to nature. Most of the energy consumption is caused by basic requirements of the buildings such as heating, cooling and lighting. The increase in housing stock along with the population has brought up the energy efficiency concept. When we look at traditional architecture in Turkey, it is observable that environmental and climatic data and local material resources are properly evaluated in terms of low energy building design. These traditional construction techniques and materials and the way of constructors using them provide knowledge to 21. century architects. In consideration of all these factors that are mentioned in this particular study; the parameters of climate responsive design are developped from traditional house stock that are located in Ordu district. In the first chapter, it is emphasized that houses that are chosen for the study satisfy the parameters of climate responsive design. Along with that they are not defined as low enery buildings. In the first chapter, the aim of the thesis is underlined as upgrading particular buildings' envelopes according to current climate conditions. Literatural resources are listed in this section. In second chapter, information about the parameters of climate responsive design and climate types in Turkey are explained. In the third chapter, the steps of approach to evaluate traditional architecture in terms of the requirements of climate responsive design are explanied. In the fourth chapter, approach steps are applied on two registered houses that are explained in previous chapters and analysis of the energy consumption of the buildings is carried out through the simulation program and the results are compared. The evaluations are finally given in the fifth chapter.