Synthesis of polymeric cationic surfactant for emulsion polymerization of methyl methacrylate and vinyl acetate
Metil metakrilat ve vinil asetatın emülsiyon polimerizasyonu için polimerik katyonik yüzey aktif maddenin sentezlenmesi
- Tez No: 251032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHİRE FİLİZ ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Emülsiyon polimerizasyonu ticari olarak polimerlerin sentezi bakımından büyük önem taşımaktadır. Yüzey aktif maddeler gerek boya sanayinde, emülsiyon polimerleşmesinde, yapıştırıcılarda, tekstil sanayinde v.s büyük önem taşımaktadır.Yüzey aktif maddeler anyonik, katyonik, non-iyonik ve amfoterik olarak 4 gruba ayrılır.Bu çalışmada tetrametilenetilendiamin ile dibromohekzanın reaksiyonu ile katyonik polimerik yüzey aktif sentezlenmiş ve bu maddenin karakterizasyonları FT-IR ve kritik misel konsantrasyonları kondüktometrik yöntemle gerçekleştirilmiştir.Elde edilen yüzey aktif metal metakrilat ve vinil asetatın emüsiyon polimerizasyonlarında kullanılmıştır. Polimerlerin karakterizasyonları yüzey gerilim ölçümleri, reometre ve viskozimetrik ölçümler ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emulsion polymerization is important to produce commercially available polymers. Surface active materials are used in painting, emulsion polymerizations, adhesives, textile industry, etc. There are three different surface active materials. They are anionic, cationic and non-ionic.In this study, a new cationic polymeric surface active agent will be synthesized with the reaction between tetramethylethlenediamine and dibromohexzane.. This material will be characterized by FT-IR spectra and critical micelle concentration by using conductometric method.This material will be used for emulsion polymerization of vinyl acetate and methylmethacrylate.Also, obtained polymers will be characterized by using surface tension and reometric measurements.