Determination of human t-lymphocyte apoptosis mediated by bacterial heat shock protein
Bakteriyel ısı şoku proteini kaynaklı insan t-lenfosit apoptozunun tanımlanması
- Tez No: 251064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Periodontal hastalıklar biofilmde yaşayan patojenik organizmaların sebep olduğu kronik inflammasyona yol açan en önemli hastalıklardır. Aggregatibacter Actinomycetemcomitans diş eti hastalıklarının patolojisinde rol oynayan bir bakteridir. Bazı önemli antijenik bileşenleri belirlendiği halde literatürde patolojideki rolü henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Aa bakterisinin önemli virulans faktörleri, cdt ve ltx genleri silindiği halde apoptotik aktivitesini kaybetmemiş olması diğer önemli bir antijenik proteinin varlığı düşündürmüştür.Son yıllarda yapılan çalışmalar ile AaGroEL proteininin periodontal hastalıkların patolojisindeki rolü önem kazanmıştır. Bu proteininin T lenfositlerini nasıl etkilediği ve AaGroEL'e karşı oluşan T lenfosit immun yanıtının profili henüz bilinmemektedir. AaGroEL proteini ATP affinite kromatografi ve ardından elektroelution yöntemi ile izole edilmiştir. Lps kontaminasyonu detoxi-gel endotoxin removal kolonu kullanılarak elimine edilmiş ve LAL Assay ile belirlenmiştir. Periferal kandan beyaz kan hücrelerinin (PBMC) izolasyonu Ficoll Hypaque Density Gradient Centrifugation methodu ile yapılmış ve hücreler AaGroEL protein ile stimule edilmiştir. AaGroEL proteininin doza ve zamana bağlı olarak T lenfosit hücrelerinde apoptozu indüklediği ortaya konmuştur. AaGroEL proteininin T hücre apoptozu aktif kaspaz-3 enzimi ve DNA fragmentasyonu ile desteklenmiştir. Sonuç olarak AaGroEL proteini T lenfosit hücrelerinde apoptoza yol açarak bağışıklık sisteminin regulasyonunda rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are the most common inflammatory disease worldwide which caused by the pathogenic organism living in biofilm. Aggregatibacter Actinomycetemcomitans (Aa) is the main player of the periodontitis disease pathology. Although some of the virulence factors of Aa has been identified up to now, its cytotoxic mechanism has not been clearly known yet. Although known virulence factors of Aa; ltx and cdt has been knocked out, the mutant Aa strains have retained the ability to induce apoptosis. Depending on the literature there must be another important virulence factor. 64kDa GroEL protein which is a molecular chaperone and a heat shock protein can be the potential candidate for being a virulence factor. AaGroEL protein has not been studied in terms of apoptosis up to now and it is not known how AaGroEL mediate immune regulation of T cells. In this study AaGroEL protein has been purified by using ATP Affinity chromatography and electroelution methods. After the purification step lps contamination has been removed by detoxi-gel endotoxin removal gel and detected by LAL Assay. Peripheral Blood Mononuclear Cells (PBMCs) were isolated by Ficoll Hypaque Density Gradient Centrifugation method. It was found that AaGroEL protein induces T cell apoptosis in dose and a time dependent manner. AaGroEL protein mediated T cell apoptosis has been detected by plasma membrane changes, activation of caspase-3 and DNA fragmentation. In conclusion, AaGroEL has antigenic properties that effect T lymphocytes by regulating immune response that would play important role in periodontal pathology.