Investigation of effects of land use changes in tahtali river basin on water quality
Tahtalı havzası'nda arazi kullanımındaki değişikliklerin su kalitesine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 251079
  2. Yazar: PELİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hızlı nüfus artışı, sanayinin gelişimi ve kentleşme sınırlı olan su kaynaklarına olan ihtiyacı arttırarak, kalitesinin de bozulmasına neden olmaktadır. Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi için ekosistem tüm özellikleriyle irdelenmelidir. Bu nedenle, su kaynaklarını çevreleyen arazi hakkında verilerin toplanması, sayısal ortamda depolanması ve analizlerin yapılması gerekmektedir. Coğrafi bilgi sistemleri (CBS) platformunda oluşturulan ve uydu görüntüleriyle desteklenen arazi modelleri, son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Tahtalı Havzası için, baraj gölü dolum öncesi ve sonrası dönemleri içeren uydu görüntüleri analiz edilerek havzada arazi kullanımındaki değişikliklerin su kalitesine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, havzayı kapsayan ve 1995 yılı Ekim ayına ait hava fotoğraflarından elde edilen 1/5000 ölçekli 130 adet pafta, 2005 yılı Kasım ayına ait 1 metre çözünürlüklü 1/5000 ölçekli İkonos uydu görüntüleriyle karşılaştırılarak aralarındaki farklar özetlenmiştir. CBS platformunda yapılan analizde; 1995 yılında olan, 2005 yılında yapılan ve her iki yılda da görülen yerleşim birimleri, seralar ve sanayi binaları ayrı katmanlar olarak tanımlanmıştır. Daha sonra bu katmanlar sayısallaştırılarak vektörel formatta haritalara dönüştürülmüş, tablolar oluşturulmuş ve bütün paftalar birleştirilerek havzaya ait tematik haritalar elde edilmiştir.Arazi kullanımındaki değişikliklerin su kalitesine etkisini incelemek amacıyla 1997 - 2005 yılları arasında baraj gölünde ve havzadaki 6 ayrı dereden alınan analiz değerleri irdelenmiştir. Bu zaman aralığında arazi kullanımında meydana gelen değişikliklerin başta toplam fosfor ve nitrat olmak üzere ölçülmüş olan su kalitesi parametrelerine etkileri incelenmiştir. Analizde, su kalitesi parametrelerinin değişiminde artan/azalan eğilim olup olmadığına Mevsimsel Kendall testi ile bakılmıştır. Eğilim analiziyle nitrat ve fosfor da artan bir eğilim görülmemesine karşın diğer parametrelerde artış olduğu görülmüş, bu artışta evsel ve endüstriyel atıkların önemli bir etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase of population, industrial growth and disorganized urbanization has put considerable stress on the available water sources, which are already scarce, not only by the increased usage but also by deterioration of the quality of available resources. Both statistical and GIS analyses were adopted in this study to examine the changes in water quality parameters associated with the changes in landuse within a major watershed in the city of Izmir, Turkey. In this study, the satellite images containing the periods prior and after filling of the main pool of the Tahtali reservoir, were analyzed and the affects of the land use changes on the water quality were investigated. For this purpose, the aerial photos of the basin taken in 1995 (October) composed of 130 sections having a scale of 1/5000 were obtained and these images were compared with images of the Ikonos satellite taken in 2005 (November) with a resolution of 1 meter. New residential buildings, greenhouses and industrial buildings were presented in separate layers to document changes in basin activities since 1995. Later on, changes in all 130 sections were merged and the thematic maps of the basin were obtained. This analysis utilized several GIS techniques including manual digitizing, remote sensing and use of existing digital base maps for the preparation of input data. The data analysis included transformation between map projections and data formats, editing of attributes and use of query functions, watershed delineation, use of spatial overlaying and also both retrieval and classification.In order to investigate the effects of changes on the water quality, the water analysis values obtained from samples taken at 6 different reaches within the basin and at the main lake for the years of 1995-2005 were obtained. Seasonal Kendall test was selected and applied to the water quality data to investigate which parameters increased/decreased and how these changes were related to the effects of urbanization and industrial development. This study also investigated and quantified soil erosion in the basin by the universal soil loss equation (USLE) for two different land use compositions and soil maps from two years: 1995 and 2005.