Antimicrobial properties of silk fibroin-carrageenan films incorporating grape seed extract
Üzüm çekirdeği özütü içeren ipek fibroin-karragenan filmlerin antimikrobial özellikleri
  1. Tez No: 251081
  2. Yazar: DILHUN KERİMAN ARSERİM UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KOREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada ipek fibroin-karragenan filmlere üzüm çekirdeği özütü ilave edilerek antimikrobiyal yenebilir filmler geliştirilmiştir. Geliştirilen filmler taramalı elektron mikroskobu, atomik kuvvet mikroskobu, Fourier transform infrared spektroskopisi ve X-ışınları kırınım cihazları aracılığıyla karakterize edilmiştir. Filmlerin antimikrobiyal özellikleri Listeria innocua, Staphylococcus aureus, Staphylococcus carnasus, Bacillus amyloliquefaciens, Escherichia coli, Pseudomonas fluorescens, Escherichia coli O157:H7 ve Salmonella Typhimurium gibi bakteriler, taze tavuk göğüs eti ve dana sosisleri üzerinde test edilmiştir. Üzüm çekirdeği özütü ve/veya Na2EDTA içeren ipek fibroin?karragenan filmlerin tavuk eti ve dana sosislerine uygulanmasının bu ürünlerin mikrobiyal kalitelerinin iyileştirilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Üzüm çekirdeği özütü konsantrasyonun artırılması gıda uygulamalarında kullanılan filmlerin antimikrobiyal aktivitelerini arttırmıştır. Üzüm çekirdeği özütü içeren filmlerin 28 gün boyunca 4 ºC'da depolanan dana sosislerideki S. aureus'un gelişimini kontrol etmek için kullanılabileceği belirlenmiştir. Bu filmlerin dana sosislerine uygulanması sosislerin nem içeriklerini ve aynı zamanda tekstürel özelliklerini istatistiksel olarak önemli düzeyde etkilemiştir. Bu çalışma üzüm çekirdeği özütü içeren ipek fibroin-karragenan filmlerin antimikrobiyal yenebilir gıda ambalajı olarak kullanılmasında potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study antimicrobial edible films were developed by incorporation of grape seed extract into silk fibroin-carrageenan films. Developed films were subjected to instrumental analysis such as scanning electron microscopy, atomic force microscopy, X-ray diffractometer, and Fourier transform infrared spectrometer for the characterization of the film. The antimicrobial activity of silk fibroin-carrageenan films on different bacteria including Listeria innocua, Staphylococcus aureus, Staphylococcus carnasus, Bacillus amyloliquefaciens, Escherichia coli, Pseudomonas fluorescens, Escherichia coli O157:H7, and Salmonella Typhimurium, on raw chicken breast meat and beef sausages were tested. Application of silk fibroin-carrageenan films incorporating grape seed extract and/or Na2EDTA on chicken breast meat and beef sausages demonstrated the efficacy of these films to enhance the microbial quality of the products. Increasing the concentration of grape seed extract in the films increased the antimicrobial activity of the films in food applications. It is found that silk fibroin-carrageenan films incorporating grape seed extract could be used to control the growth of S. aureus on beef sausages during 28 days of storage at 4 ºC. The use of these films on beef sausages had significant effect on moisture content of the sausages as well as the textural properties of the sausages. This study indicated the potential of using silk fibroin-carrageenan films incorporating grape seed extract to be used as an antimicrobial edible food packaging.