Integrating case based reasoning and geographic information systems in a planning support system: Çesme peninsula study
Vaka temelli mantık yürütme ve coğrafi bilgi sistemlerinin planlama destek sistemi bütününde entegrasyonu: Çeşme yarımadası çalışması
- Tez No: 251101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Şehir ve bölge planlama, bilgisayar destekli modellerin planlama pratiğinde ve eğitiminde kullanımında önemli değişiklikler yaşamaktadır. Fakat kullanımlarındaki artış oranına rağmen, ?Coğrafi Bilgi Sistemleri? ve ?Bilgisayar Destekli Tasarım? kendi başlarına planlamanın ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamamaktadır. Bilgisayara dayalı yaklaşımlar, yapay zeka tekniklerinin şehir planlama sürecinde kullanımıyla, çağdaş planlamanın gerekliliklerini karşılayacak biçimde düzenlenmelidir.Bu çalışmanın temel amacı, şehir planlama sürecini destekleyecek entegre bir ?Planlama Destek Sistemleri? modeli geliştirmektir. Bu kapsamda, bir yapay zeka tekniği olan ?Vaka Temelli Mantık Yürütme? tekniği ve coğrafi analizler, veri yönetimi ve ilgili gösterimler için kullanılan ?Coğrafi Bilgi Sistemleri?, ?Vakaya Dayalı Sistem? modeli kurma aşamasında, temel planlama destek sistemi araçları olarak seçilmiştir. Araştırmanın diğer hedefleri ise vaka temelli mantık yürütme tekniğinin şehir planlama alanına getireceği faydaları tartışmak ve planlama destek sistemleri içinde uygulanabilir ve kullanılabilir olduğunu göstermektir. ?Çeşme Yarımadası? alan çalışmasında ise, yukarıda tariflenen yöntemler ışığında, tezin operasyonel ve deneysel safhası uygulanmaktadır.Bu tez çalışmasında vaka temelli mantık yürütme ve coğrafi bilgi sistemlerinin entegre olarak kullanıldığı bir model yaklaşımının plancıya, şehir planlama sürecinde, karar verme aşamasında yardımcı olup olamadığı denenmiştir. Vakaya dayalı sistem modeli tezin önceden belirlenmiş çoğu hedefini karşılarken, şehir planlama gibi karmaşık bir alana uygulanmasıyla elde edilen bulgular, modelin hem avantajları hem de kısıtlı yönleri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Urban and regional planning is experiencing fundamental changes on the use of computer-based models in planning practice and education. However, with this increased use, ?Geographic Information Systems? (GIS) or ?Computer Aided Design? (CAD) alone cannot serve all of the needs of planning. Computational approaches should be modified to deal better with the imperatives of contemporary planning by using artificial intelligence techniques in city planning process.The main aim of this study is to develop an integrated ?Planning Support System? (PSS) tool for supporting the planning process. In this research, ?Case Based Reasoning? (CBR) ?an artificial intelligence technique- and ?Geographic Information Systems? (GIS) ?geographic analysis, data management and visualization technique- are used as a major PSS tools to build a ?Case Based System? (CBS) for knowledge representation on an operational study. Other targets of the research are to discuss the benefits of CBR method in city planning domain and to demonstrate the feasibility and usefulness of this technique in a PSS. ?Çeşme Peninsula? case study which applied under the desired methodology is presented as an experimental and operational stage of the thesis.This dissertation tried to find out whether an integrated model which employing CBR&GIS could support human decision making in a city planning task. While the CBS model met many of predefined goals of the thesis, both advantages and limitations have been realized from findings when applied to the complex domain such as city planning.