Design of parallel micromechanisms for knotting operation
Düğüm operasyonunda kullanılacak paralel mikromekanizmaların tasarımı
  1. Tez No: 251100
  2. Yazar: CÜNEYT ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM ALİZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez düğüm atma işlemini taklit edebilen mikromekanizmların tasarımsal çalışmasını ve bu mekanizmların halı üretimine uygulamalarını kapsamaktadır.Bu amaçla, öncelikle, düzlemsel iki serbestlik dereceli seri manipülatör sentezi verilen bir yörünge için interpolasyon yöntemiyle tamamlanmıştır. Verilen dört nokta için, manipülatörün dört dizayn parametresi lineer olmayan denklemlerin çözümlenmesi sonucunda bulunmuştur.Kam sistemi ile hareket ettirilen ve alternatif konsept olarak tasarlanan düğüm mekanizmansının tasarımı için halı dokuma işleminin tüm evreleri kinematik olarak incelenmiştir. Bu analizlerin sonucu, manipülatörleri tahrik eden kam profillerinin tasarımında kullanılmıştır.Tasarlanan düğüm mekanizmalarının halı üretiminde gerçek koşullarda denenebilmesi için otomatik halı tezgahının tasarımı anlatılmıştır. Son olarak, tasarlanan tezgahın ve mikromekanizmaların halı üretimi açısından motajında dikkat edilen noktalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers a study on the design of micromechanisms which are capable of imitating the knotting operation and their applications on carpet manufacturing.For this purpose, motion generation synthesis of a planar two degree-of-freedom serial manipulator is performed for a given path by using interpolation approximation. For a given four points, four design parameters are solved as a result of non-linear equations.Also, analysis of each stages of knotting operation is kinematically performed for the design of a cam-actuated mechanism which is designed as an alternative concept. Results of these analysis are used for the design of cam profiles those of which actuates the manipulatorsAfter design stage of knotting micromechanisms, fully automated carpet loom design is introduced for a real-life experiment of designed mechanisms. Finally, assembly considerations of carpet loom and knotting mechanisms are given for carpet manufacturing purpose.