Düşük plastisiteli siltli killerin dinamik davranışının araştırılması
The study of dynamic behavior of low plasticity silty clays
- Tez No: 251127
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ERKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma çerçevesinde siltli killerin deprem yükleri altında nasıl bir davranış göstereceği üzerinde durulmuştur. Laboratuar ortamında kuru yağmurlama yöntemiyle hazırlanan örselenmiş siltli kil numuneleriye yapılan dinamik ve statik deneylerle taşıma gücü kaybına neden olan hususlar araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan siltli kil numunesi Adapazarı Cumhuriyet Mahallesi'den alınmıştır.Deneyler dinamik burulmalı kesme ve dinamik üç eksenli deney sistemleri ile yapılmıştır. Dinamik burulmalı kesme deney aletiyle yapılan deneylerde doygunluğun, plastisitenin ve kuru birim hacim ağırlığının dinamik davranışa etkileri araştırılmıştır. Dinamik üç eksenli deney sistemiyle yapılan deney seti ise dinamik burulmalı deney sisteminden çıkan sonuçlarla karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The framework of this study focuses on how silty clays behave under earthquake loads. The reasons which cause loss of bearing capacity by the dynamical and static tests experienced with disturbed silty clay specimens has been investigated in laboratory. Silty clay specimens used in the study has been collected from Cumhuriyet district, Adapazari.The tests has been performed with dynamical torsional shear and dynamical triaxial test systems. The effects of saturation, plasticity, dry density of soil to dynamical behavior have been investigated in the test made by dynamical torsional shear system. Test set formed with dynamical triaxial test system has been compared to the results of test set made with dynamical torsional shear systems.