Düşük plastisiteli siltli-killi zeminde donmaçözülme döngülerinin ve uçucu kül katkı maddesinin cbr performansına etkisi
Effect of freeze-thaw cycles and fly ash additive on cbr performance in silty-clayy soil with low plasticity
- Tez No: 972858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Soğuk iklimlerin etkili olduğu bölgelerde zeminler donma-çözülme döngülerine maruz kalırlar ve bu donma-çözülme döngüleri zeminlerin yapılarında olumsuz etkiler sergilerler. Sivas yöresi de soğuk iklimlerin yaşandığı bölgeler içerisinde yer alır. Sivas yöresinde dona karşı hassas düşük plastiseteli siltli-killi zeminler sıklıkla bulunur. Dona karşı hassas olan bu zeminler zemin iyileştirilmesine ihtiyaç duyarlar. Zemin iyileştirilme yöntemlerden biri de zeminin saf haline katkı malzemesi eklenerek yapılan iyileştirmelerdir. Bu çalışmada, zemin taşıma kapasitesini belirlemek için Kaliforniya Taşıma Oranı (CBR) deneyi uygulanmış ve zemin iyileştirme yöntemlerinden biri olan zemine uçucu kül katkı maddesi eklenerek zemin iyileştirmesi yapılmıştır. Kullanılan uçucu kül Sivas'ta bulunan Kangal Termik Santralinden alınmıştır. Zeminin saf halinden ve bu zemine ağırlıkça %5, %10, %15 uçucu kül eklenerek oluşturulan numuneler belirli sayıda donma-çözülme döngülerine maruz bırakılarak CBR değerlerine bakılmıştır. Bu çalışmada donma-çözülme döngülerinin, özellikle suyun zemindeki hareketiyle ilişkili olarak, taşıma kapasitesini olumsuz etkileyebileceği ancak kullanılan uçucu kül katkı malzemesinin bu olumsuz etkileri azaltacağı gözlemlenmiştir. Çalışma, zemin iyileştirme ve dayanıklılık artırma tekniklerinin soğuk iklim koşullarında inşaat ve altyapı projeleri için uygulanabilirliğini değerlendirmeye yönelik önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In regions where cold climates are effective, soils are exposed to freeze-thaw cycles and these freeze-thaw cycles have negative effects on the structure of the soil. Sivas region is also among the regions where cold climates are experienced. In Sivas region, low plasticity silty-clayey soils that are sensitive to frost are frequently found. These soils that are sensitive to frost need soil improvement. One of the soil improvement methods is the improvements made by adding additives to the pure state of the soil. In this study, the California Bearing Ratio (CBR) test was applied to determine the soil bearing capacity and the soil was improved by adding fly ash additive to the soil, which is one of the ground improvement methods. The fly ash used was taken from Kangal Thermal Power Plant in Sivas. Samples created from the pure soil and by adding 5%, 10%, 15% fly ash by weight to this soil were exposed to a certain number of freeze thaw cycles and their CBR values were checked. In this study, it was observed that freeze-thaw cycles, especially related to the movement of water in the ground, may negatively affect the bearing capacity, but the fly ash additive used will reduce these negative effects. The study provides important findings to evaluate the applicability of soil improvement and durability enhancement techniques for construction and infrastructure projects in cold climate conditions.