Demineralize asfaltitten karbon köpük üretimi
Production of carbon foam demineralized asphaltite
- Tez No: 251152
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FERHAT YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde çok miktarda çıkarılan asfaltitin, kullanılabilirlik alanlarını arttırmak ve köpük üretim maliyetini azaltmak için bir köpük öncüsü olarak kullanımı hedeflenmiştir. Asfaltitten, yüksek performanslı bir karbon köpük eldesi istenmektedir. Köpükleşmeden önce bir ön işlem olarak kabul edilen demineralizasyon işlemlerine tabi tutulan asfaltitten yüksek dayanıma ve gözenekliliğe sahip, daha iyi yapılanmış düşük yoğunluklu yüksek kalitede karbon köpüğü üretimi ve aynı zamanda bu yeni yöntem ile Türkiye ekonomisine katkıda bulunma amaçlanmıştır.Asfaltit bazlı karbon köpüğün üretilmesinde, öncelikle Şırnak- Avgamasya asfaltiti, demineralizasyon ön işlemlerine tabi tuttulmuştur. Demineralize olmayan ve herbir demineralize asfaltit numunelerine köpükleşme deneyleri yapılmıştır. Elde edilen köpük örnekleri karbonizasyon aşaması uygulandıktan sonra karakterize edilmiştir. Yapılan deneylerin sonucunda, demineralizasyon işlemleri ile daha homojen, düşük yoğunluklu ve gözenekli karbon köpüğü elde edilmiştir. Karbonizasyon aşamasına tabi tutulmasıyla da yüksek dayanımlı karbon köpük eldesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using the asphaltite as precursor, originated from South-Eastern Anatolia, what aimed is to find new fields of use for this natural source and obtain eligible carbon foam in a cheaper way. What expected from the asphaltite based carbon foam products is to give similar high performance results, like the other precursor based carbon foams in literature did.By demineralizing asphaltite prior to the foam production and using it so on, high compressive strength, highly porous, well developed, lightweight and good quality carbon foam products? availability was expected. Furthermore, with this new method a probable economical support to the Turkish Economy is anticipated.The study of asphaltite based carbon foam production can be summarized in simple steps. First demineralizing Şırnak-Avgamasya originated asphaltite as a pretreatment. To be able to make a comparison in the end, original ?not pretreated- asphaltite and after each demineralization step, sample from the treated asphaltite are used to produce carbon foams. The foam samples are then carbonized. In consequence of the experiments, the carbon foam products from the demineralized asphaltite samples showed a better performance in terms of homogeneity and low density. After carbonization step, high compressive strength carbon foam is obtained.