Alev sentezi ile nano-borik asit üretimi
Production of nano-boric acid by flame synthesis
  1. Tez No: 251156
  2. Yazar: MEHMET İKBAL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, nano-borik asitin alev sentezi ve mekanik öğütme yöntemleri kullanılarak üretilebilirliği incelenmiştir. Alev senteziyle üretiminde organik bor çözeltisi başlangıç malzemesi, hidrojen, oksijen ve azot gazları kullanılmıştır. Azot gazının debisi, alevden uzaklık gibi borik asit yapıları üzerinde etkili parametrelerin yanında bu yapıların büyüme mekanizması da incelenmiştir. Yüksek enerjili bilyalı öğütme prosesinde ise bilyalı kuru öğütme yapılarak öğütme süresiyle boyut ve morfoloji özellikleri incelenmiştir. Karakterizasyon çalışmaları sonucu alev senteziyle nano-borik asit yapılarının üretilebildiği, ancak yanma sonucu oluşan gaz fazındaki suyun yoğunlaşmasının önemli bir sorun teşkil ettiği görülmüştür. Yüksek enerjili bilyalı öğütme prosesinde ise öğütme süresinin arttırılması ile partikül boyutunun küçüldüğü ancak belli bir boyutta kalarak nanoboyuta inmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, producibility of nano-boric acid by via flame synthesis and mechanical milling were investigated. In flame synthesis organic boron compound as precursor, hydrogen, oxygen and nitrogen gases were used. Growth mechanism of boric acid structures and influential parameters like nitrogen flow rate and distance from flame were investigated. Particle size and morphology were studied by using various milling times in high energy ball milling process. Characterization results showed that nano-boric acid can be produced by utilizing flame synthesis, stating that flame made water vapor condensation is an important problem. Also it is seen that size reduction is of boric acid particles is achieved but nanosized particle production is not possible in high energy ball milling process.