Kafes kirişli portal kren ana kirişinin sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesi ve analizi
Finite elements analysis and modelling of the main girder of the cage structural gantry crane
  1. Tez No: 251155
  2. Yazar: BEDİRHAN ERKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GERDEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, kafes kirişli portal vincin, ana kirişi hakkında detaylı bilgi verilerek, sistemin modellenmesi ve sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilen analiz sonuçlarının yapılan analitik hesaplamalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada kafes sistemlerle ilgili literatür bilgisi verilerek kafes sistemin, portal kren ana kirişinde uygulanışı ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Kafes ana kirişli portal krenin teknik özelliklerine değinilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ve Abaqus/CAE paket programı hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. FEM ve DIN normlarına uygun olarak teknik özellikleri belirlenen kren ana kirişinin mukavemet hesapları ele alınmıştır. Teknik resimlerle birlikte kren ana kirişinin modelleme safhaları anlatılmıştır. Oluşturulan model kullanılarak Abaqus/CAE programı yardımıyla ana kirişin sonlu elemanlar yöntemine göre analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda ise analitik yöntemlerle elde edilen veriler Abaqus/CAE paket programı kullanılıp tespit edilen gerilme ve sehim değerleriyle karşılaştırılarak, gerekli öneriler verilmiş, kren üzerinde optimizasyon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the literatur about cage systems has been described and it has been given detailed information about applications of the cage systems on gantry cranes. Strenght calculations of the cranes are being investigated and are compairing with the results that are being obtained from finite elements analysis.. The technical spesifications of the cage-main girder gantry crane has been given. It has been given information in short about finite elements methods and Abaqus/CAE software. In this study, the strenght of the main girder has been calculated according to FEM and DIN standarts. And the steps of modelling of the main girder beam has been explained. Finite elements analysis of the main girder beam has been investigated by using Abaqus/CAE software. At the end of this study it has been comparing results of the analitical calculation with the results that were obtained by finite element methods. After optimization processes are being done by using this final results, all construction edges are controlled last.