NdBa2Cu3o7-? süperiletken ince filmlerinde yapay çivileme merkezleri
Artificial pinning centers in superconductive thin films of NdBa2Cu3o7-?
  1. Tez No: 251183
  2. Yazar: ERDAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde, yapay çivileme merkezlerinin, Ni-W metal altlıklar üzerine büyütülen Nd-123 süperiletken ince filmlerin kritik değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Nd-123 seramik süperiletken malzeme, katıhal reaksiyon tekniği ile hazırlanmış ve daha sonra bu seramik malzeme Nd-123 süperiletken ince filmleri için PLD ile büyütmek için hedef olarak kullanılmıştır. Yapay çivileme merkezleri Nd2O3 seramik hedefe PLD kullanılarak 250 mJ'luk lazer çıkış gücü ve farklı (1, 5, 10, 25, 50 ve 100) lazer darbesi kullanılarak oluşturulmuştur. Elde edilen süperiletken ince filmlerin XRD analizleri, SEM ve AFM görüntüleri ile morfoloji çalışmaları, R-T ve I-V ölçümleriyle karakterizasyonu yapılmıştır.SEM ve AFM görüntüleri ile taneciklerin yönelimleri, büyüklükleri, tanecikler arası boşluklar ve filmlerin yüzey morfolojileri incelenmiştir. Kristal fazları, örgü sabitleri XRD analizlerinden bulunmuştur. Son olarak süperiletkenlik özellikleri R-T ve I-V ölçümleri yapılarak incelenmiştir.Bu analizlerin sonucunda yapay çivileme merkezlerinin akı çivilemede önemli rollere sahip oldukları ve süperiletkenin kritik akım değeri (Jc) üzerinde %25'lik artışlara neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of artificial pinning centers on the critical properties of Nd-123 superconductive thin films grown on Ni-W metallic substrates was investigated.Nd-123 superconductive ceramic materials were prepared by solid state reaction technique and then this ceramic material was used as target for the producing Nd-123 superconductive thin films with PLD. Artificial pinning centers were prepared with the deposition of Nd2O3 by PLD conducted using fixed laser energy (250 mJ) with different laser pulses (1, 5, 10, 25, 50, and 100). The obtained superconductive thin films were characterized by XRD analysis, morphological investigations of SEM and AFM images, and electrical analysis such as R-T and I-V measurements.The grain orientations, grain sizes, interparticle space, and surface morphology of films were investigated by using SEM and AFM images. The crystal phases and lattice constants were obtained from XRD analysis. The superconductivity properties of films were investigated by using R-T and I-V measurements.As a result of these analyses, it was determined that artificial pinning centers had important role for the flux pinning and it provide the increasing about 25% for the critical current value (Jc).