Tokat bölgesi bal arılarında (Apis mellifera L.) deforme kanat virüsü (deformed wing virus) varlığının tespiti
Determination of deformed wing virus (DWV) in honeybees and varroa mite
  1. Tez No: 251194
  2. Yazar: BEYZA AKYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Deforme kanat virüsü (DWV), böcek pikorna virüslerinden Iflavirüs cinsine ait ve tüm en yaygın balarısı virüsüdür. Bu virüs ergin bal arılarında kanat, vücut deformasyonları ve hatta ölüme neden olmaktadır. DWV hemen hemen tüm ülkelerde bulunmuşken ülkemizde ilk olarak Ordu bölgesi arılarında bulunmuştur. Bu çalışmada DWV virüsünün Tokat bölgesi bal arılarındaki (Apis mellifera L) varlığı tek aşamalı reverse transcription-PCR (RT-PCR) yöntemiyle test edilmiştir. Sonuç olarak test edilen kanat bozukluğu olan işçi arılarda ve bazı kraliçe arılarda DWV virüsü bulunmuştur. RT-PCR ürünlerine ait DNA dizilerinin BLAST analizi bunların daha once bulunan DWV izolatlarının poliprotein genine %98-99 oranında benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Deformed wing virus (DWV), a member of the genus Iflavirus of the insect picorna-like viruses, is one of the most common honey bee virus associated with wing, body deformities and death in adult honeybees. DWV have been reported in many countries from all continents and from Ordu in Turkey. In the present study, we tested the presence of DWV in Apis mellifera L from Tokat province of Turkey using one step reverse transcription-PCR (RT-PCR). We were able to demonstrate that all of the worker bees with deformed wings and some quin honeybees but not healthy bees were infected with DWV. BLAST analysis the sequences of PCR products showed 96-98% similarity to polyprotein gene of known DWV virus isolates.