Bazı yerel ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) çeşitlerinde küllemeye (Erysiphe graminis f. sp. tritici) dayanıklılığın belirlenmesi
Identification of powdery mildew (Erysiphe graminis f. sp. iritici) resistance in some bread wheat (Triticum aestivum L.) landraces
- Tez No: 251207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Buğdayın verim ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli hastalıklardan biri küllemedir. Külleme bahar döneminde nemin yüksek olduğu yıllarda yoğun bir şekilde görülen fungal bir hastalıktır. Ekonomik olarak ilaçlı mücadelesi olmayan bu hastalığa karşı alınabilecek en önemli tedbir dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi ve mevcut çeşitlerin dayanıklılık bakımından iyileştirilmesidir.Bu çalışma ekmeklik buğdayın önemli gen kaynaklarından olan bazı yerel ekmeklik buğday çeşitlerinin küllemeye karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada farklı bölgelerden toplanmış olan 48 adet yerel ekmeklik buğday çeşidi ve kontrol amacıyla Bezostaja-1, Gerek-79 ve Tahirova-2000 çeşitleri kullanılmıştır. Farklı lokasyonlardan toplanan ve Türkiye'deki muhtemel ırkları temsil eden külleme sporları ile inoküle edilmiş çeşitlerin hastalığa karşı gösterdikleri reaksiyon tipleri belirlenmiştir. Sonuç olarak küllemeye karşı bir yerel çeşidin (TR63833) ve Tahirova-2000 çeşidinin olgun bitki dayanıklılığına sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important diseases of wheat affecting yield and quality negatively is powdery mildew. Powdery mildew is a fungal disease which is intensively seen in spring in the years when the moisture level is high. The best control method for the disease is the resistant cultivar breeding and/or improving the present cultivars? resistance levels because pesticide applications are not economical.The aim of this study was to determine the resistance levels of some land race cultivars of common wheat which are very important gene sources. Fourty eight land race cultivars collected from different regions of Turkey and three control cultivars (Bezostaja-1, Gerek-79 and Tahirova-2000) were used as plant materials in the research. Genotypes were inoculated with a mixture of the pathogen collected from different locations representing the possible races of the pathogen in Turkey, and reaction types were scored. In the study, only one land race cultivar (TR63833) and Tahirova-2000 variety were determined to have adult plant resistance.