Kalkonkarboksilik asidin asidik özelliklerinin potansiyometrik olarak araştırılması
Determination of protonation constants of calconcarboxylic acid with potentiometric titration metod
  1. Tez No: 251209
  2. Yazar: ESEN YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, titrasyonlarda ve spektrofotometrik analizlerde metal indikatörü olarak kullanılan kalkonkarboksilik asidin (2-hydroxy-1-(2-hydroxy-4-sulfo-1-naphthylazo)- napthhalene-3-carboxylic acid)) öncelikle Molspin Titrasyon Sistemi ile 0.1 mol dm-3 NaCl iyonik şiddeti ve 25 ºC'de (± 0.1) asitlik sabitleri tayin edilmiştir. Sonra, aynı sıcaklıkta ve değişik iyonik şiddetlerde (I = 0.05- 0.10- 0.15 ve 0.20 mol dm-3 NaCl) asitlik sabitleri tayin edilerek, bileşiğin asidik sabitlerinin değişimi tespit edilmiştir. Son olarak da bu asidin kompleks yapma özelliğinden dolayı bileşiğin, Ni2+, Zn2+, Co2+, Cu2+, Ca2+ ve Mg2+ ile 1:1 ve 1:2 mol oranında (M2+:CCA) kompleks çözeltileri hazırlanarak kararlılık sabitleri tayin edilmiştir. Molspin Titrasyon Sistemi ile elde edilen datalar, bu alanda oldukça güçlü olan SUPERQUAD bilgisayar programı kullanılarak ligandın pKa değerleri ve komplekslerinin kararlılık sabitleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu ligandın pKa değerleri sırasıyla 2.046±0.061, 3.732±0.007 ve 9.850±0.009 elde edilmiştir. Ni, Zn, Co ve Cu-CCA sistemi için [ML2], [MHL2], [MH2L2], [MH3L2] ve [M(OH)L2] ve Ca, Mg-CCA sistemi için [ML] ve [M(OH)L] kompleksleri belirlenmiştir. ML2 ve MHL2 kompleks oluşumu için logß değerlerinin Cu>Ni>Co>Zn şeklinde olduğu, MH2L2 kompleks oluşumu için logß değerlerinin Cu>Co>Zn>Ni şeklinde değiştiği ve ML kompleks oluşumu için logß değerlerinin Ca>Mg şeklinde olduğu tayin edilmiştir. Elde edilen asitlik sabitleri literatürde bulunan benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmalarda elde edilen sonuçlar ile literatür değerlerinin birbiriyle uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, acidity constants of calconcarboxylic acid (2-hydroxy-1-(2- hydroxy -4-sulpho-1-naphthylazo)-napthhalene-3- carboxylic acid)), used in titrations and in spectrophotometric metal analysis were firstly determined in 0.1 mol dm-3 NaCl ionic strength and at 25 ºC (± 0.1) by Molspin Titration System. Then, the acidity constants change with different ionic strengths (I = 0.05, 0.10, 0.15 and 0.20 mol dm-3 NaCl) were obtained at the same temperature. Finally, the stability constants of the complexes of calconcarboxylic acid with Ni2+, Zn2+, Co2+, Cu2+, Ca2+ ve Mg2+were determined preparing at 1:1 and 1:2 mol ratio solutions (M2+:CCA). Titration data obtained by Molspin Titration System was analyzed with SUPERQUAD computer program which is very powerful in this area and the pKa values of the ligand and the stability constants of the complexes were obtained. As a result, the ligand pKa values were 2.046±0.061, 3.732±0.007 and 9.850±0.009 in 0.1 mol dm-3 NaCl ionic strength and at 25 ºC (± 0.1), respectively. For Ni2+, Zn2+, Co2+ and Cu2+-CCA systems were obtained species of [ML2], [MHL2], [MH2L2], [MH3L2] and [M(OH)L2] and for Ca2+ and Mg2+-CCA systems, [ML] and [M(OH)L] species. For the species ML2 and MHL2 logß values vary as Cu>Ni>Co>Zn, for MH2L2 logß values vary as Cu>Co>Zn>Ni and for ML logß values vary as Ca>Mg. The acidity constans values of the ligand were compared with similar studies in the literature and these values were similar with the literature values.