Sivas ili Hafik ilçesinde açıkta ve örtüaltında domates yetiştiriciliğinde erkencilik ve verim özelliklerinin belirlenmesi
The effect of field and under-cover production conditions on earliness and yield properties of tomato in Hafik-Sivas
  1. Tez No: 251214
  2. Yazar: ÖMER YAPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışma 2009 yılında, Sivas ili Hafik ilçesinde yürütülmüştür. Çalışmada; Beril Rz Fı, Safir Fı ve Mete Fı sırık domates çeşitleri kullanılmıştır. Bu çeşitler açıkta ve örtüaltında yetiştirilmiştir.Deneme üç tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuş ve sonuçlar buna göre değerlendirilmiştir. Çalışmada; İlk hasat tarihi, Erkenci verim, Bitki başına toplam verim, Bitkide meyve sayısı, kalite sınıflarına göre meyve iriliği ve Toplam verim değerleri incelenmiştir.Beril Rz Fı, Safir Fı ve Mete Fı çeşitlerinde toplam verim olarak, açıktaki yetiştiricilikte sırasıyla 31,033-27,723-30,993 ton ha-1 verim elde edilmiş ve çeşitler arasında önemli bir fark görülmemiştir. Örtüaltı yetiştiriciliğinde ise en yüksek verim 132,013 ton ha-1 ile Beril Rz Fı ve 129,420 ton ha-1 ile Safir Fı çeşidinden elde edilirken bunları 90,160 ton ha-1 ile Mete Fı çeşidi izlemiştir.Denemenin yapıldığı yıl içerisinde Sivas ili Hafik ilçesinde meydana gelen şiddetli dolu yağışı açıkta yetiştiriciliğin risklerini açıkça ortaya koymuştur. Bu şartlar altında örtüaltı yetiştiriciliğinin açıktaki yetiştiriciliğe göre daha uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in Hafik, county of Sivas-Turkey in 2009. In the research Beril Rz Fı, Safir Fı and Mete Fı pole varieties of tomato was used. These kinds was produced field and under-cover.The test has been set up according to random blocks test figures as three recurrences and the outcomes have been assessed in this context. Through the research; first harvest date, early yield, total yield per plant, fruit number of plant, bigness of the fruit according to quality classifications and total output rates have been evaluated.Through the Beril Rz Fı, Safir Fı and Mete Fı kinds, as total output, respectively 31,033-27,723-30,993 ton ha-1 output has been obtained in field production and an important difference has not been observed among the varieties. However in under-cover production the highest output has been acquired in Beril Rz Fı with 132,013 ton ha-1 and in Safir Fı varieties with 129,420 ton ha-1 and these varieties fallowed by Mete Fı with 90,160 ton ha-1.The heavy hailing in the trial year in Hafik-Sivas, Turkey; has obviously showed the risks of field production. Eventually, it has been observed that under-cover production is more appropriate than field production under these conditions.