Sivas ili Hafik ilçesi tarım işletmelerinde toprak analizi uygulamalarının benimsenmesi ve yayılması üzerine bir araştırma
Research on the adoption and the dissemination of soil analysis applications in agricultural entities at Hafik district of Sivas province
  1. Tez No: 275609
  2. Yazar: ZARİFE NİHAL GÜLAÇ YALLIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada Sivas İli Hafik İlçesinde bulunan üreticilerde toprak analizi uygulamalarının yayılması ve benimsenmesi incelenmiştir. Araştırma verileri Hafik İlçesinde bitkisel üretim yapan 129 üretici ile yapılan anket görüşmelerinden oluşmuştur. Araştırmada üreticiler toprak analizi yaptıran ve yaptırmayan olarak iki gruba ayrılmıştır. Verilerin istatistiki olarak analizinde Khi-Kare ve t-testi kullanılmıştır.Araştırmada, üreticilerin sosyo-ekonomik özellikleri, toprak analizi ve gübre tüketimi ile ilgili bilgileri, haberleşme davranışları ve yayım elemanları ile olan ilişkileri incelenmiştir. İncelenen bu özelliklerin toprak analizi yeniliğinin yayılması ve benimsenmesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır.Araştırma sonucunda üreticilerin tarımsal yenilikleri benimsemeleriyle yaş, sosyal güvenlik, eğitim, deneyim, arazi genişliği, tarımsal faaliyette bitkisel üretimin payı, alet-makine varlığı, tarımsal gelir, toplam gelir içinde bitkisel üretimin payı, köyde genel gelir düzeyi bakımından kendi durumunu nasıl gördüğü, kullanılan gübre ve ilacın kaydını tutma ve kullanma talimatını okuma, üreticilerin tarımsal konularda ilk bilgi kaynakları, yayım faaliyetlerine katılma, televizyonda tarım programı izleme, Sivas ve Hafik'e gidiş sıklığı ve yayım elemanlarıyla görüşme durumu ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the adoption and dissemination of soil analysis applications over breeders in Hafik District of Sivas Province has been analysed. Investigation data cover surveys made to 129 breeders in Hafik District occupied at vegetable production. In research the breeders divided into to parts, one called the breeders who made soil analysis and the other called the breeders who did not make soil analysis. In statistical analysis of the survey data, Khi-square and t-tests are used.In this research, the socio-economic properties of breeders, their information about soil analysis and fertilizer consumption; their communication behaviour and relation between dissemination experts has been investigated. Effects of these investigated properties on adoption and dissemination of soil analysis newness has been researched.Research results show that age, social security, education, experience, tha size of land, the size of vegetable production in agricultural activity, the presence of tools and machinery, agricultural income, the proportion of vegetable production in total income, breeder?s sight of his situation with respect to general level of income in the village, the booking and the usage of instructions manual of consumed fertilizer and drug, the first source of information of producers in agricultural issues, participation in dissemination activities, watching agricultural television programmes, the frequency of visiting Hafik and Sivas and the frequency of visiting dissemination experts are correlated with adoption of agricultural newness.